Reklama

Armia i Służby

Ukraińcy zhakowali skrzynkę oficera GRU

Serhij Morgaczow z żoną Kateryną.
Serhij Morgaczow z żoną Kateryną.
Autor. InformNapalm

Ukraińcy haktywiści mieli włamać się do poczty elektronicznej jednego z oficerów GRU. Ujawniono m.in. jego adres zamieszkania, informacje na temat pracy, dokumenty, zarobki. To on miał kierować hakerami Fancy Bear, stojącymi za operacją wymierzoną w np. amerykańskie wybory. Grupa stanowi istotne narzędzie Putina podczas wojny w Ukrainie. 

Reklama

Ukraińcy haktywiści mieli włamać się do poczty elektronicznej oficera GRU ppłk Serhija Ołeksandrowicza Morgaczowa. Udostępnili m.in. jego prywatną korespondencję. Dane i pliki ze skrzynki pojawiły się na InformNapalm1.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Operacje na całym świecie

Morgaczow to członek rosyjskiej grupy znanej jako Fancy Bear (APT28). Mówimy o jednym z najpopularniejszych podmiotów hakerskich Putina. Jego przedstawiciele prowadzą regularne cyberoperacje na całym świecie. Wśród celów można wskazać administrację, instytucje i organizacje z takich państw jak np. USA, Niemcy, Włochy, Łotwa, Estonia, Polska czy Ukraina (zwłaszcza w ostatnim czasie).  

W 2018 r. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ujawnił akt oskarżenia przeciwko 12 funkcjonariuszom GRU. Chodziło o włamanie na serwery Partii Demokratycznej i próbę ingerencji w wybory prezydenckie w 2016 r. W dokumentacji sądowej wymieniono hakerów m.in. Fancy Bear, w tym nazwisko ppłk Serhija Ołeksandrowicza Morgaczowa.  

wybory USA
Dokumentacja Departamentu Sprawiedliwości USA.
Autor. Departament Sprawiedliwości USA

Z maili ujawnionych przez InformNapalm wynika, że Morgaczow otrzymał od Apple wiadomość (datowana na 2018 r.), w której koncern informuje go o wniosku o uzyskanie jego danych skierowanym przez FBI z racji tego, że był poszukiwany. 

apple alert
Wiadomość od Apple.
Autor. InformNapalm

Czytaj też

Informacje osobowe

Oficer rosyjskiego GRU urodził się 22 maja 1977 r. w Kijowie. W latach 1994-1999 studiował w Akademii FSB w Moskwie. Następnie służył w Jednostce 26165 GRU do 2022 r. Jak wynika z udostępnionych informacji, wówczas miał zarabiać 250-300 tys. rubli (ok. 13-15,5 tys. zł) miesięcznie. 

Morgaczow obecnie ma mieszkać w miejscowości Korolew (pod Moskwą) ul. Dekabrystów. Jest żonaty i ma dwójkę małych dzieci. 

Serhij Morgaczow z żoną Kateryną.
Serhij Morgaczow z żoną Kateryną.
Autor. InformNapalm

Czytaj też

Sporo dokumentów

Oficer GRU ma być jednym z inżynierów w Centrum Technologii Specjalnych (CTS). To przedsiębiorstwo, które odgrywa istotną rolę w rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Społeczność międzynarodowa objęła ją sankcjami (m.in. USA, Wielka Brytania, Kanada, UE czy Japonia). 

Pod koniec roku Morgaczow miał otrzymać zaświadczenie lekarskie, które mówi o braku przeciwskazań do pracy z dokumentami zawierającymi tajemnicę państwową. 

Morgaczow
Zaświadczenie lekarskie Morgaczowa.
Autor. InformNapalm

Wśród udostępnionych informacji znajdują się także dokumenty Morgaczowa, w tym m.in. paszport, prawo jazdy i dane samochodu (Toyota RAV4). 

dokumenty Morgaczowa
Dokumenty Morgaczowa.
Autor. InformNapalm

Ukraińscy haktywiści ujawnili dane pozyskane dzięki włamaniu na skrzynkę oficera GRU, aby osoby zainteresowane – od funkcjonariuszy FBI, po dziennikarzy – mogły je wykorzystać do „właściwych" celów.

InformNapalm1 - międzynarodowa grupa wolontariuszy, dziennikarzy i hakerów, wywodząca się z Ukrainy. Jej celem jest informowanie świata o działaniach Rosji i jej agresji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. Chinol

    My Polacy - samy ujawnamiu swoich agentow w liscie macierwicza np

Reklama