Reklama

Armia i Służby

Prorosyjskie ulotki wręczano Ukraińcom

ukraina
Autor. Heidi Levine/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Ulotki z prorosyjskimi treściami były rozprowadzane przez duchownego w obwodzie żytomierskim. Zachęcały do agresji, wrogich postaw i negowały rosyjską agresję zbrojną.

Reklama

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oraz lokalna policja zgromadziły dowody przeciwko duchownemu owrucko-korosteńskiej Cerkwi Prawosławnej. Mężczyzna na masową skalę rozprowadzał ulotki i broszury z treściami prokremlowskimi. Trafiały one do m.in. parafian w obwodzie żytomierskim. 

Reklama

Jak wskazuje SBU, w rozpowszechnianych materiałach znajdowały się hasła głoszone przez rosyjską propagandę. Wśród nich m.in. tezy, że trwająca wojna to jedynie „wewnętrzny konflikt" w Ukrainie. Negowano również agresję zbrojnądokonaną przez siły Putina. 

Ponadto, treści te obrażały uczucia religijne naszych wschodnich sąsiadów, poniżały ich i zachęcały do wrogich postaw. 

Reklama

Czytaj też

Trwa śledztwo

Na materiały funkcjonariusze SBU po raz pierwszy trafili wiosną 2022 r., a więc tuż po rosyjskiej inwazji. Ich analiza potwierdziła, że zawierają prowokacyjne treści.

Śledztwo wykazało, że duchowny szerzył kremlowską propagandę na polecenie metropolity, którego SBU poinformowało już o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. 

Obecnie trwa śledztwo mające na celu ustalenie wszystkich okoliczności sprawy i pociągnięcie duchownego do odpowiedzialności.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama