Reklama

Armia i Służby

Tajne dane NSA trafią do chmury Amazona

Fot. Collision Conf/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Collision Conf/Flickr/CC BY 2.0

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) przyznała Amazon Web Services  (AWS) kontrakt na przetwarzanie w chmurze o wartości do 10 miliardów dolarów. Przetarg okazał się porażką dla Microsoftu, który złożył oficjalny protest.

Pomimo że szczegóły umowy nie są w pełni znane, prawdopodobnie porozumienie wpisuje się w wysiłki NSA do przeniesienia zasobów tajnych danych do chmury w ramach procesu modernizacji – informuje Nextgov.

Tajny kontrakt został ujawniony pod tym, gdy Microsoft złożył protest w sprawie przetargu do amerykańskiego Government Accountability Office. Gigant złożył ofertę NSA, lecz przegrał z Amazon Web Services. „Składamy protest za pośrednictwem Government Accountability Office. Korzystamy z naszych praw i zrobimy to odpowiedzialnie” – zaznaczył w rozmowie z Nextgov rzecznik Microsoftu.

Niemalże przez całą dekadę NSA przenosiła swoje dane, w tym informacje wywiadowcze, pochodzące z wielu źródeł na całym świecie, do wewnętrznej bazy danych, prowadzonej przez specjalistów Agencji.

W ubiegłym roku amerykański wywiad przedstawił zamiar wykorzystania rozwiązań chmurowych komercyjnego dostawcy, aby w ten sposób sprostać wyzwaniom, wynikającym ze wzrostu danych oraz konieczności ich sprawnego przetwarzania i analizy.

Amazon Web Services jest uznawany za lidera rynku rozwiązań chmurowych. To także jeden z głównych dostawców usług dla agencji federalnych, Pentagonu i wywiadu Stanów Zjednoczonych. Jak przypomina Nextgov, AWS po raz pierwszy podpisał kontrakt z CIA na chmurę o wartości 600 mln dolarów w 2013 roku.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama