Armia i Służby
Ruszyła Legia Akademicka. Szkolenie z cyberbezpieczeństwa dla studentów
W Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa rozpoczęło się szkolenie specjalistyczne z zakresu cyberbezpieczeństwa w ramach modułu podoficerskiego programu Legia Akademicka.
Legia Akademicka to program Ministerstwa Obrony Narodowej dla studentów uczelni cywilnych, którzy w trakcie nauki chcą odbyć ochotniczo szkolenie wojskowe. Następnie mogą zostać żołnierzami rezerwy lub starać się o przyjęcie do służby zawodowej.
Program jest realizowany od 2017 roku, obecnie trwa jego V edycja. Przystąpiło do niej 69 uczelni.
Część teoretyczna i praktyczna
Program ochotniczego szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Zainteresowani studenci, którzy pozytywnie ukończą część teoretyczną programu, po przejściu dodatkowych kwalifikacji oraz pozytywnym zdaniu egzaminu na podoficera, zyskują możliwość udziału w szkoleniu specjalistycznym z zakresu cyberbezpieczeństwa.
W ramach szkolenia specjalistycznego zakwalifikowani studenci będą mogli budować swoje kompetencje w obszarze cyber. W trakcie warsztatów główny nacisk kładzie się na rozwijanie umiejętności praktycznych. Podczas uroczystej inauguracji szkolenia specjalistycznego studentów powitali, pułkownik Anna Michalak reprezentująca Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz Paweł Dziuba, dyrektor Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa.
„To, że jesteście państwo tu dzisiaj z nami, poświęcanie swój wolny, wakacyjny czas, oznacza że rozumiecie jak ogromne znaczenie ma cyberbezpieczeństwo dla obronności kraju. Gratuluję tej świadomości i tego wyboru. Naszym zadaniem jako Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa jest wzbogacenie państwa wiedzy i dzielenie się pasją dla zagadnień bezpieczeństwa cyberprzestrzeni" - podkreślił Paweł Dziuba, dyrektor Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa.
Natomiast w swoim liście do uczestników szkolenia gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni wyraził nadzieję, że studenci staną się częścią „cyfrowej armii” i na stałe zwiążą swoje życie zawodowe z Wojskami Obrony Cyberprzestrzeni.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].