Reklama

Armia i Służby

Rozbito grupę przestępczą oszukującą metodą "na BLIKA"

fot. lubuska.policja.gov.pl
fot. lubuska.policja.gov.pl

Lubuska Policja rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą dokonującą oszustw metodą „na BLIK” – poinformował rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Gorzowie Wielkopolskim. Zatrzymano i zastosowano tymczasowy areszt względem 7 osób. Podejrzanym postawiono łącznie ponad 200 zarzutów. Grupa miała działać co najmniej od stycznia 2019.

Działalność grupy opierała się na wyłudzaniu haseł do Facebooka. Mechanizm działania był dość prosty - za pomocą stron internetowych, które w celu zapoznania się z treścią wymagały zalogowania się do serwisu społecznościowego, pozyskiwano dane do logowania. Następnie przestępcy przejmowali konto facebookowe ofiar i w jej imieniu korespondowali ze znajomymi prosząc o pomoc w dokonaniu przelewu - właśnie za pomocą kodu BLIK. Policja wskazuje, że zazwyczaj wyłudzane kwoty zaczynały się od tysiąca i dochodziły nawet do trzech tysięcy złotych.

Na ten moment rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wielkopolskim nadkom. Marcin Maludy wskazuje, że Policja posiada informacje o około 200 poszkodowanych, jednak liczba zgłoszeń cały czas rośnie. Jak podkreślił akcja rozbicia i zatrzymania członków grupy jest wynikiem żmudnej pracy operacyjnej lubuskich policjantów.

image
fot. lubuska.policja.gov.pl

Przypuszcza się, że przestępcy mogli wyłudzić nawet 450 tys. złotych. Jak podkreśla nadkom. Maludy śledztwo jest w początkowej fazie a do jednostki wciąż spływają kolejne zawiadomienia od prawdopodobnych ofiar grupy.

Do pierwszych zatrzymań na terenie Gorzowa już w październiku ubiegłego roku a do stycznia 2019 udało się zatrzymać łącznie 6 osób zaangażowanych w proceder. 21 maja 2020 roku doszło do zatrzymania lidera grupy, który usłyszał łącznie 35 zarzutów związanych z oszustwami oraz wydawaniem poleceń.

Wszystkie osoby usłyszały zarzuty związane z oszustwem (w tym komputerowym). Policjanci zabezpieczyli specjalistyczny sprzęt służący do tego rodzaju przestępczości - komputery stacjonarne, laptopy, oprogramowania, telefony komórkowe, modemy, routery, zestawy startowe, karty SIM, karty sieciowe, bankomatowe, dyski, pendrive'y.

Liderowi grupy grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałym osobom do 8 lat pozbawienia wolności.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama