Reklama

Armia i Służby

Rosyjski sabotażysta spędzi 10 lat za kratami. Chciał wysadzić infrastrukturę transportu

Zatrzymanie sabotażysty
Zatrzymanie sabotażysty
Autor. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informuje o wyroku 10 lat pozbawienia wolności dla rosyjskiego sabotażysty, którego celem były ataki na infrastrukturę transportową. Przygotowania do ataków poprzedzał dokładny rekonesans.

Reklama

Sabotażysta działał na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informuje, że wyrok w jego sprawie zapadł na podstawie dowodów, które zgromadzili Ukraińcy; mężczyzna za kratami spędzi 10 lat.

Reklama

Atak na kluczową infrastrukturę

Reklama

Sabotażysta działający na zlecenie Kremla chciał wysadzić w powietrze dwie krytycznie istotne placówki infrastruktury transportowej w regionie miasta Równe. Celem jego działań było zatrzymanie dostaw broni otrzymywanych przez Ukrainę z zagranicy, jak i transportów amunicji do sił zbrojnych, które działają na frontach południowym i wschodnim - czytamy w komunikacie wydanym przez SBU.

Mężczyzna, przygotowując się do ataku, prowadził wcześniej rekonesans terytorium dookoła placówek, które chciał zaatakować i miał zamiar zainstalowania materiałów wybuchowych w najbardziej podatnych na atak punktach obu lokalizacji.

SBU zatrzymała go w końcu lutego tego roku dzięki proaktywnym działaniom i wieloetapowej operacji specjalnej.

Kim był sabotażysta?

Jak czytamy w komunikacie ukraińskich służb, to były bojownik, który działał we wschodniej Ukrainie przeciwko siłom antyterrorystycznym tego państwa jeszcze przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji Rosji na naszego wschodniego sąsiada.

Był również członkiem grup terrorystycznych Oplot i Khan, działał też jako agent w rosyjskim wywiadzie wojskowym.

Po inwazji aktywnie brał udział w operacjach wojskowych przeciwko Ukraińcom w regionie Chersonia i Zaporoża. Zadaniowany był przez GRU celem prowadzenia sabotażu infrastruktury transportowej , zajmował się także gromadzeniem danych wywiadowczych na potrzeby informowania Rosjan o tym, gdzie znajdują się jednostki wojskowe.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama