Reklama

Armia i Służby

Przetarg na chmurę Pentagonu. Rząd ma faworytów

Fot. U.S. Army Cyber Command/Flickr/Domena publiczna
Fot. U.S. Army Cyber Command/Flickr/Domena publiczna

Rząd USA przewiduje przyznanie dwóch kontraktów – dla Amazon Web Services oraz Microsoft – na usługi chmurowe, które przyczynią się do rozwoju środowiska wielochmurowego amerykańskiej armii. Czy to oznacza, że dla pozostałych dostawców drzwi zostały zamknięte?

Departament Obrony USA (DoD) zwrócił się do Amazona, Google’a, Microsoftu i Oracle w sprawie możliwości złożenia oferty na kolejną dużą inwestycję. Chodzi o usługi chmurowe, które mają pomóc amerykańskiemu wojsku w rozwijaniu środowiska wielochmurowego w ramach „Joint Warfighting Cloud Capability (JWCC).

W oficjalnym ogłoszeniu Pentagon wskazuje, że „rząd przewiduje przyznanie dwóch kontraktów”: dla Amazon Web Services oraz Microsoftu.

Trzy lata na realizację

Zdaniem DoD, na ten moment na amerykańskim rynku występuje tylko pięciu dostawców z sektora usług chmurowych, a „tylko dwóch z nich – AWS i Microsoft – wydaje się, że jest w stanie spełnić wszystkie wymagania Pentagonu, w tym świadczyć usługi na każdym poziomie bezpieczeństwa narodowego” – czytamy w ogłoszeniu.

To nie oznacza, że dla pozostałych firm drzwi zostały zamknięte. Umowa zostanie zawarta także z tymi dostawcami, którzy wykażą zdolność do spełnienia wymogów DoD.

Jak podaje Departament, każda umowa, w ramach której będą zlecane zadania, przewiduje 36-miesięczny okres (bazowy) realizacji. Na ten moment Pentagon nie podaje pułapu kontraktowego. Wskazuje jedynie, że w grę wchodzić będzie wiele miliardów dolarów.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama