Armia i Służby
Protesty w Londynie. Policja użyła systemu rozpoznawania twarzy
W ostatnich dniach w stolicy Anglii odbyły się propalestyńskie i proizraelskie wiece. Podczas nich brytyjska policja użyła systemów rozpoznawania twarzy uczestników.
Drugi weekend stycznia stał w Londynie pod znakiem marszów i zgromadzeń. W sobotę ulicami miasta przeszły grupy propalestyńskie, takie jak m.in. Palestine Solidarity Campaign. Z kolei w niedzielę na Trafalgar Square odbył się wiec wspierający Izrael.
Z informacji podanych przez portal Biometric Update wynika, że na wspomnianych wydarzeniach brytyjska policja zastosowała systemy rozpoznawania twarzy uczestników. Powód? Chęć zapewnienia sobie większych możliwości identyfikacji osób trzymających transparenty, które nawoływały do agresji czy też wznosiły nienawistne okrzyki.
O swoim zamiarze policja informowała jeszcze przed sobotnio-niedzielnymi wydarzeniami. Jak czytamy, służby zapowiedziały zastosowanie funkcji rozpoznawania twarzy do porównania obrazów z kamer CCTV (org. Closed-Circut TeleVision) i fotografii publikowanych w mediach społecznościowych ze zdjęciami znajdującymi się w policyjnej bazie danych.
Czytaj też
Atak Hamasu
Od momentu ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku, w stolicy Anglii odbyło się już kilka propalestyńskich wieców. Na części z nich pojawiały się okrzyki i banery o treści antysemickiej. Nie zabrakło też oznak poparcia dla Hamasu. W tym miejscu warto odnotować, że od lat jest to organizacja uznawana przez Wielką Brytanię za terrorystyczną. Na sobotnim wiecu zatrzymano sześciu uczestników protestu.
Czytaj też
Rozpoznawanie twarzy i kontrowersje
Kwestia rozpoznania twarzy budzi kontrowersje już od dłuższego czasu. Co ciekawe, dotyczy ona nie tylko stosowania specjalnych systemów przez służby, ale także przez prywatne firmy.
Za przykład mogą tu posłużyć brytyjskie sklepy - niektórzy ich właściciele zdecydowali się na korzystanie z usług firmy Facewatch, która zapewnia systemy identyfikacji wykorzystujące AI do rozpoznawania twarzy przestępców. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym tekście.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:\*[email protected].\*
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany