Reklama

Armia i Służby

Prokuratura: 15 mln zł na zakup i użytkowanie Hermesa

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie poinformowała o kosztach zakupu i wykorzystania oprogramowania Hermes. O jakich szczegółach poinformowano?
Prokuratura Regionalna w Rzeszowie poinformowała o kosztach zakupu i wykorzystania oprogramowania Hermes. O jakich szczegółach poinformowano?
Autor. By Klub Lewicy - DSC07915, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113332992

Jak ustaliła Prokuratura Regionalna w Rzeszowie, na zakup i użytkowanie oprogramowania Hermes w latach 2020-2024 przeznaczono ponad 15 mln zł. Informację przekazała rzeczniczka prokuratury, prok. Dorota Sokołowska-Mach.

Według informacji przekazanych przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie, śledztwo w sprawie systemu Hermes obejmuje kwestie związane z niegospodarnością. Miały one wystąpić przy zawarciu umowy na dostawę, a także podczas wykorzystywania oprogramowania.

W sumie analizowane jest kilka wątków. Rzeczniczka prokuratury prok. Dorota Sokołowska-Mach powiedziała, że chodzi m.in. o wybór dostawcy Hermesa z wyłączeniem przepisów Prawa zamówień publicznych. Pieniądze na jego zakup przesunięto z kolei z inwestycji budowlanych prokuratur.

Czytaj też

Reklama

Nie potwierdzono przełamywania zabezpieczeń przez Hermesa

Informacje przekazane przez Prokuraturę wskazują również, że Hermes trafił do organu 29 grudnia 2020 roku, 1,5 miesiąca po podpisaniu umowy na jego dostawę. Kosztowało to 2 mln euro, zaś usługi wsparcia przedłużone dwukrotnie – w sumie 770 tys. euro.

„Łączny koszt zakupu i użytkowania oprogramowania w latach 2020-2024 wyniósł ponad 15 mln zł” – wyjaśniła prok. Sokołowska-Mach. 

Według wypowiedzi rzeczniczki, do tej pory nie stwierdzono jakoby Hermes umożliwiał ingerencję w urządzenia użytkowników sieci teleinformatycznych, przełamywanie zabezpieczeń, uzyskiwanie dostępu czy ingerencję w dane z urządzeń końcowych.

Czytaj też

Reklama

Nic nie wnoszące analizy

Do tej pory śledztwo ustaliło, że Hermes przeanalizował 378 spraw. Część z tychże została przeprowadzona bez formalnego zlecenia tej czynności przez prokuratorów. W innych przypadkach w ogóle nie otrzymali oni wyników tychże analiz.

Rzeczniczka zaznaczyła, że analizy zlecone przez prokuratorów w zdecydowanej większości nie wniosły one nic istotnego do prowadzonych przez nich postępowań. „Kolejne informacje w sprawie będą udzielane sukcesywnie w miarę gromadzenia materiału dowodowego” – poinformowała.

/PAP/PM

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze