Reklama

Polityka i prawo

Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Pensja między 10 a 15 tys. zł netto

Szef MSWiA Mariusz Kamiński; fot. Twitter/ KPRM
Szef MSWiA Mariusz Kamiński; fot. Twitter/ KPRM

Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma kształcić kadry w zakresie cyberbezpieczeństwa. Docelowo do 2025 roku ma osiągnąć zdolność operacyjną w oparciu o 1800 funkcjonariuszy. Ich zarobki mają wynosić między 10 a 15 tys. zł netto.

Podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego i Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu i pełnomocnika rządu do spraw cyberbezpieczeństwa zapowiedziano powstanie nowej służby, która będzie zajmowała się walką z cyberprzestępczością.

"Cały nasz świat idzie w tym kierunku, ale wraz z rozwojem technologii za tym światem podążają przestępcy. Do nowych zagrożeń dochodzą nowe. (...) Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o jakiś atakach, niestety bardzo często z inspiracji rosyjskiej. Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku, która zagraża życiu obywateli, przedsiębiorcom. Kradzież tożsamości, kradzież maili, to zjawiska z którymi musimy się mierzyć. Szkody są realne, dotykają też instytucji rządowych. Aby tym wyłudzeniom, cyberzagrożeniom przeciwdziałać, musimy działać" – stwierdził podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zapowiedział stworzenie nowej służby, która będzie zajmowała się „tylko i wyłącznie cyberatakami” oraz powstanie funduszu z którego będzie finansowana walka z cyberprzestępczością.

"Dziś nadszedł czas, aby powołać służbę, która odpowie na cyberataki. Mamy ciągły wyścig zbrojeń, chcemy, aby policja miała odpowiednie instrumenty, aby mogła korzystać z dostępnych rozwiązań" – dodał premier.

Do 2025 roku nowa służba ma działać w pełnym wymiarze

Natomiast szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński poinformował, że projekt w tej sprawie jest już przygotowany i zakłada utworzenie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które będzie „na szeroką skalę walczyło z cyberprzestępczością”.

Nowa jednostka ma powstać w oparciu o 350 wykwalifikowanych funkcjonariuszy, którzy do tej pory zajmowali się już zwalczaniem cyberprzestępczości. Docelowo – do 2025 roku ma być ich 1800, zarabiać będą między 10 a 15 tys. złotych netto - w zależności od doświadczenia (ustawowo funkcjonariuszom mają przysługiwać stałe dodatki w wysokości 70-130 proc. przeciętnego uposażenia w policji).

Siedziba nowej jednostki ma mieścić się na warszawskich Szczęśliwicach. W rekrutacji pod uwagę ma być brana wiedza i umiejętności teleinformatyczne, nie będą przeprowadzane testy fizyczne. Służba ta ma być „dedykowana zwykłym obywatelom i ich sprawom”.

Nowy fundusz na cyberbezpieczeństwo

Minister Janusz Cieszyński poinformował natomiast, że w ramach funduszu cyberbezpieczeństwa na ten cel zostanie przeznaczona kwota ok. pół miliarda złotych.

"Powołujemy fundusz cyberbezpieczeństwa, jego kwota to ok. pół mld złotych. W ramach niego finansowany będzie zakup narzędzi, oprogramowania dla wszystkich instytucji, które zajmują się branżą cyberbezpieczeństwa. Oprócz tego musimy zadbać o najlepszych ekspertów, chcemy aby polskie państwo było w stanie zaoferować atrakcyjne warunki finansowe. Planujemy wspólną siatkę wynagrodzeń dla wszystkich instytucji zajmujących się cyberbezpieczeństwem" – stwierdził Cieszyński i ocenił, że ta inwestycja to „bardzo dobra wiadomość”, także dla zwykłych obywateli, którzy zgłaszają cyberataki i przypadki wyłudzenia danych.

Ustawa w tej sprawie miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama