Reklama

Armia i Służby

Porozumienie Polski z NATO. Powstaną ramy prawne do reakcji Sojuszu w razie cyberataku na Polskę

Fot. CYBER.MIL
Fot. CYBER.MIL

Polska podpisała memorandum of understanding z NATO. Dzięki umowie nawiązana zostanie stała współpraca pomiędzy Polską  i NATO w obszarze cyberobrony. Utworzone zostaną całodobowe punkty kontaktowe, które będą odpowiedzialne za prowadzenie bieżącej współpracy w kwestiach dotyczących zarówno polityki w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, jak i technicznych aspektów zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni. To kolejny etap budowy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Podpisana dziś umowa tworzy ramy prawne do ściślejszej współpracy, powstaną także całodobowe punkty kontaktowe. Porozumienie tworzy również podstawy prawne do wspólnego reagowania na incydenty. Będziemy mogli liczyć na wsparcie sojuszników, sami będziemy też go udzielali. Nasze kompetencje do sprawnej cyberobrony rosną wraz z realizacją programu Cyber.mil.pl.

Tomasz Zdzikot - sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej

Porozumienie, które podpisali wiceminister Zdzikot oraz Antonio Missiroli, Asystent Sekretarza Generalnego NATO ds. Nowych Zagrożeń Bezpieczeństwa jest pierwszą umową międzynarodową między Polską i NATO dotyczącą współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa.

"Solidarni także w cyberprzestrzeni! Podpisaliśmy porozumienie z NATO, tworzące ramy prawne do reakcji Sojuszu w razie cyberataku na Polskę. Rozwijamy zdolności Wojska we wszystkich domenach operacyjnych. Proces formowania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni rozwija się zgodnie z planem" - skomentował fakt podpisania memorandum of understanding Minister Obrony Mariusz Błaszczak.

Zawarte porozumienie stanowi także podstawę prawną do ewentualnego wykorzystania przez Sojusz Zespołów Szybkiego Reagowania (ang. Rapid Reaction Teams) w razie wystąpienia zagrożenia w cyberprzestrzeni. Dokument określa obszary współpracy, w których Sojusz może udzielić Polsce wsparcia. Dzięki zawartej umowie, Polska będzie współuczestniczyła w rozwijaniu systemów wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w cyberprzestrzeni oraz będzie mogła liczyć na doradztwo ekspertów NATO i współpracę z przemysłem zbrojeniowym w tym zakresie.

Porozumienie to jest kolejnym przykładem zacieśniania współpracy międzynarodowej przez Polskę w obszarze cyberbezpieczeństwa. Niedawno podpisano umowę ze Stanami Zjednoczonymi, którego celem była synchronizacja współpracy wojskowej w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz rozbudowa zdolności w dynamicznie zmieniającym się obszarze cyberbezpieczeństwa.

Źródło: Cyber.mil.pl

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama