Reklama

Armia i Służby

Policja kupi kolejne narzędzie szpiegowskie. Tym razem za 2 mln zł

Policja
Autor. Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja)/Twitter

Polska Policja ma kupić kolejne narzędzia szpiegowskie – tym razem aplikacje za 2 mln zł – podaje RMF FM. Chodzi m.in. o systemy firmy Elcomsoft, które umożliwiają dostęp do urządzeń mobilnych.

Reklama

W ubiegłym tygodniu w mediach pojawiły się doniesienia, że polska Policja wyda 6,5 mln zł na 3-letnią licencję na narzędzia szpiegowskie UFED (Universal Forensic Extraction Device).

Reklama

Produkty izraelskiej firmy Cellebrite umożliwiają m.in. kopiowanie danych z urządzenia (np. smartfona) czy złamanie blokady w postaci np. hasła, kodu PIN czy pattern lock na Adroidzie i iOS.

Natomiast wariant „UFED Cloud Analyzer” pozwala na odczytanie danych z chmury z komunikatorów typu Facebook, Twitter, WhatsApp czy VKontakte.

Reklama

Więcej o tym pisaliśmy w poniższych materiałach.

Czytaj też

Czytaj też

Nowe rozwiązanie firmy Elcomsoft

Z kolei we wtorek RFM FM informuje , że to nie koniec zakupów planowanych przez Policję.

Kolejne dwa miliony złotych mają zostać przeznaczone na kupno aplikacji do informatyki śledczej. Tym razem chodzi m.in. o oprogramowanie firmy Elcomsoft. W sumie rozpisano przetarg na 80 dostępów różnego rodzaju aplikacji szpiegowskich.

Jak informuje serwis, w tym przypadku rozwiązania firmy dają dostęp do danych w chmurze, jednak funkcjonariusz potrzebuje do nich hasła (co wymaga wcześniejszego fizycznego dostępu do sprawdzanego urządzenia – do tego może użyć np. oprogramowania Cellebrite - tłumaczy rozgłośni Adam Haertle z Zaufanej Trzeciej Strony). Oznacza to możliwość sprawdzenia np. zawartości naszych danych przechowywanych w iCloud.

Podstawową różnicą między opisywanymi rozwiązaniami a słynnym już Pegasusem jest fakt, że wymagają one fizycznego dostępu do urządzenia, a narzędzie NSO Goup umożliwia zdalne inwigilowanie telefonów, dodatkowo praktycznie nie zostawiając śladów.

Zdaniem policji sprzęt ma służyć do „zwalczania przestępczości w granicach prawa”.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama