Armia i Służby
Pierwsi cyberżołnierze w Siłach Kosmicznych USA
Cyberżołnierze zasilą Siły Kosmiczne USA w celu podniesienia bezpieczeństwa infrastruktury dowództwa oraz ochrony prowadzonych misji. Pierwsi specjaliści trafili do U.S. Space Force już na początku lutego br.
Siły Kosmiczne USA zostaną zasilone pierwszymi cyberżołnierzami, którzy częściowo zostaną przeniesieni z amerykańskich sił powietrznych. Ich głównym celem będzie ochrona kluczowych systemów i prowadzonych przez dowództwo misji – informuje serwis C4isrnet.
Cyberżołnierze mają być odpowiedzialni za obronę infrastruktury oraz instalacji Sił Kosmicznych USA, takich jak terminale naziemne czy satelity. Pierwsi specjaliści zaczęli napływać do dowództwa już na początku lutego br.
Posiadanie przez nas tych specjalistów w zespole Sił Kosmicznych USA jest bardzo ważne, ponieważ pomogą nam chronić przed zagrożeniem cyberprzestrzeń, czyli krytyczną domenę, która jest istotna również w odniesieniu do kosmosu.
Siły Kosmiczne USA bazują na 16th Air Force/Air Forces Cyber w celu wsparcia sieci, ale podejmują również działania w ramach Pentagonu na rzecz zbudowania specjalnej komórki ds. cyberbezpieczeństwa, która będzie skoncentrowana na systemach kosmicznych – informuje C4isrnet.
Dołączenie do Sił Kosmicznych USA cyberżołnierzy przyczyni się do lepszej ochrony infrastruktury dowództwa. Jest to tym bardziej ważny krok, ponieważ urządzenia używane w przestrzeni kosmicznej nie funkcjonują w oderwaniu od cyberprzestrzeni – jest ona obecna wszędzie, dlatego wymaga szczególnej uwagi.
Wiele rozwiązań wykorzystywanych w atmosferze jest zarządzanych i kontrolowanych za pomocą sieci, co wiąże się z ryzykiem i podatnością na zagrożenia. Jak informowaliśmy na naszym portalu, stale wzrasta liczba satelitów wystrzeliwanych w kosmos. Do państw, które jeszcze nie dawno miały monopol na ten rodzaj działalności, dołączyły niedawno prywatne firmy. Niestety w parze z ilością obiektów w przestrzeni kosmicznej nie idzie jakość ich zabezpieczeń, co stanowi niepowtarzalną okazję dla hakerów i może mieć poważne konsekwencje. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku infrastruktury używanej wojsko, w tym np. Siły Kosmiczne USA.