Reklama

Armia i Służby

Pentagon zwiększa budżet o 800 mln dolarów. Rosja budzi obawy Waszyngtonu

Autor. Army Cyber Command (@ARCYBER)/Twitter

Pentagon przedstawił plan budżetu amerykańskiej armii na przyszyły rok. Wniosek mówi o 773 mld dolarów, co stanowi wzrost o 8,1 proc. w stosunku do perspektywy 2022. Zyskać ma m.in. obszar cyberobrony, cyberbezpieczeństwa i technologii.

Reklama

Wicemister obrony USA Kathleen H. Hicks oraz wiceprzewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów amerykańskiego wojska adm. marynarki Christopher W. Grady 28 marca br. ogłosili plan budżetu Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych na 2023 rok, który powstał w oparciu o założenia nowej Strategii Obrony Narodowej. Dokument ten stawia w centrum Rosję jako kluczowe zagrożenie (zwłaszcza od momentu inwazji na Ukrainę), a także podkreśla nieustannie wysokie ryzyko ze strony Chin. Nie pominięto także Iranu, Korei Północnej czy aktorów niepaństwowych (np. terrorystów).

Reklama

Czytaj też

Reklama

Setki miliardów dolarów

Wniosek budżetowy administracji Joe Bidena mówi o kwocie 773 mld dol. Wskazana suma stanowi wzrost o 800 mln, czyli ok. 8,1 proc., w porównaniu do sumy przedstawionej w ubiegłorocznym wniosku na rok 2022.

Amerykanie mogą być pewni, że tegoroczny wniosek budżetowy gwarantuje, iż połączone siły pozostaną najskuteczniejszą i posiadającą najlepsze zdolności armią na świecie. Wojsko USA zostanie zmodernizowane i przekształcone w sposób adekwatny do potrzeb, w celu osiągnięcia zwycięstwa w latach 30. XXI wieku i późniejszych.
adm. marynarki Christopher W. Grady, wiceprzewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA

Czytaj też

Domena konfliktu

Pentagon jednoznacznie ocenia, że cyberprzestrzeń pozostaje jedną z domen konfliktu. „Budżet obejmuje 11,2 mld dol. na działania w cyber” – wskazuje Departament Obrony USA. Obejmuje to wydatki na m.in. dodanie pięciu kolejnych zespołów Cyber Mission Force (łącznie byłoby to 142) i „operacjonalizację” podejścia „Zero Trust” w Pentagonie.

Z dokumentów budżetowych wynika np., że nieco ponad 1 mld dol. zostanie przeznaczonych na cyberbezpieczeństwo Marynarki Wojennej USA, a więc jest to wzrost o ponad 200 mln w stosunku do roku podatkowego 2022.

Czytaj też

AI, 5G i więcej

Co więcej, administracja Joe Bidena mówi o 130 mld dol. na badania, rozwój i testy nowoczesnych rozwiązań Pentagonu. To blisko 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Z tego 16,5 mld ma zostać przeznaczonych na obszary związane z technologią. Jak zaznaczyła Kathleen H. Hicks, mowa tu o m.in. sztucznej inteligencji (AI) i 5G.

W związku z tym, ma powstać specjalne biuro szefa ds. cyfryzacji i sztucznej inteligencji, którego zadaniem będzie nadzorowanie kluczowych dla Pentagonu programów i instytucji zajmujących się nowoczesnymi technologiami, np. Joint Artificial Intelligence Center, Defense Digital Service, czy projekt Maven i Artificial Intelligence Data Accelerator.

We wniosku budżetowym uwzględniono także środki – 1,7 mld dol. – na opracowanie technologii zapewniającej „dominację w powietrzu nowej generacji”. Chodzi tutaj o m.in. stworzenie myśliwca szóstej generacji i nowych typów dronów. Amerykanie chcą prześcignąć adwersarzy i zbudować sobie nad nimi przewagę.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama