Reklama

Polityka i prawo

Wywiad USA: Rosja bada opcje cyberataków

Fot. President Biden (@POTUS)/Twitter

Prezydent USA Joe Biden otrzymał najnowsze informacje wywiadowcze, według których Rosja bada opcje potencjalnych cyberataków. W związku z tym, amerykański przywódca ostrzega przed wrogimi działaniami w sieci i apeluje o wzmocnienie cyberbezpieczeństwa.

„To krytyczny moment, aby przyspieszyć działania w zakresie poprawy cyberbezpieczeństwa kraju i wzmocnienia narodowej odporności” – wskazuje prezydent USA w specjalnym oświadczeniu.

Czytaj też

„Podręcznik Rosji”

Przypomnijmy, że już wcześniej Joe Biden ostrzegał przed potencjalnymi cyberatakami ze strony Rosji wymierzonymi w Stany Zjednoczone. Miały być formą odwetu za nałożone sankcje. Zdaniem amerykańskiego przywódcy cyberoperacje, to element „podręcznika Kremla”.

Teraz Joe Biden ponawia ostrzeżenie przed wrogimi działaniami Moskwy w cyberprzestrzeni. Prezydent podkreśla, że otrzymał najnowsze informacje od wywiadu USA, które wskazują, że Rosja bada opcje potencjalnych cyberataków. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność i czujność w sieci.

Czytaj też

Rząd nie jest w stanie samodzielnie się obronić

„Od pierwszego dnia moja administracja pracowała nad wzmocnieniem krajowych cyberzabezpieczeń” – zaznacza Joe Biden. W oświadczeniu zwraca uwagę, że za jego kadencji nakazano wdrożyć szerokie środki dotyczące cyberbezpieczeństrwa w sektorze rządowym oraz branżach związanych z infrastrukturą krytyczną.

Moja administracja nadal będzie wykorzystywała wszystkie dostępne narzędzia do odstraszania, zakłócania i – jeśli nastąpi taka potrzeba – reagowania na cyberataki wymierzone w infrastrukturę krytyczną” – deklaruje amerykański prezydent.

Dodaje jednak, że rząd federalny nie jest w stanie samodzielnie stawić czoła cyberzagrożeniom. Wynika to z faktu, że większość elementów infrastruktury krytycznej USA znajduje się w rękach podmiotów prywatnych. Ich właściciele muszą zintensyfikować swoje wysiłki, aby zneutralizować występujące podatności.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze