Reklama

Armia i Służby

Nie ułatwiaj pracy terrorystom. Poradnik odpowiedzialnego surfowania w sieci

Fot. Karthik Swarnkar/unsplash.com
Fot. Karthik Swarnkar/unsplash.com

Internet stał się jednym z głównych narzędzi działania terrorystów. Wykorzystywany jest m.in. do rozpowszechniania propagandy czy werbunku nowych członków. Zagrożenie dotyczy szczególnie osób, które są najbardziej podane na radykalizację. Czy wiesz, jak zmniejszyć ryzyko i nie dać się podejść terrorystom?

Powszechnie terroryzm uznaje się za jedno z największych zagrożeń współczesnego świata. Co jakiś czas (zwykle po nagłośnieniu zamachów w Europie lub w Stanach Zjednoczonych) zjawisko to wychodzi na pierwszy plan w powszechnej debacie poświęconej bezpieczeństwu.

Na łamach naszego portalu wielokrotnie podkreśliliśmy, że poprzez globalizację oraz rozwój mass mediów terroryzm stał się jednym z głównych obiektów zainteresowania decydentów politycznych oraz samej opinii publicznej. Cały proces został zdynamizowany również przez postęp technologiczny, w tym internet i jego możliwości, które sprawnie są wykorzystywane przez organizacje terrorystyczne do realizacji zakładanych celów.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na istotną rolę social mediów, z których tak szeroko korzystamy. W naszych analizach wskazywaliśmy, że organizacje terrorystyczne wraz z rozwojem platform społecznościowych zyskały w nich potężnego sojusznika. To im zawdzięczają nowe możliwości, w tym brak cenzury, ogromną publikę w różnym wieku oraz nie mniejsze emocje i zaangażowanie użytkowników towarzyszące szokującym publikacjom.

Zwróćmy uwagę, że social media oraz generalnie internet sprawiły, że terroryści mogą przenosić swoje działania do obszaru informacyjnego i docierać do szerszego grona odbiorców z materiałami propagandowymi. W związku z tym prewencja i wiedza na temat postępowania radykalnych organizacji jest tak bardzo istotna do walki z tym zagrożeniem. 

Jak zminimalizować ryzyko? 

Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW (CPT) w oficjalnym komunikacie podkreśliło, że galopujący rozwój świata cyfrowego oraz nowoczesnych technologii daje nie tylko wiele możliwości, ale także sprawia, że powstaje wiele zagrożeń. Jednym z nich jest wykorzystanie internetu przez terrorystów i przestępców. Jak możemy zmniejszyć ryzyko? Odpowiedzialnie korzystając z dobrodziejstwa sieci.

CPT wydało rekomendacje w sprawie tzw. higieny pracy w internecie. Wszystko z myślą o bezpieczeństwie użytkowników. Czego dotyczącą zalecenia?

  1. Nie daj się propagandzie

„Nie udostępniaj i nie przekazuj dalej treści terrorystycznych w Internecie, gdyż leży to w interesie terrorystów” – czytamy w komunikacie. Jak wyjaśniono, rozprzestrzenianie tego typu materiałów może prowadzić do naśladowania działań terrorystów przez osoby podatne na radykalizację lub niestabilne psychicznie.

Pamiętajmy, że terrorystom zależy na rozgłosie. Rozpowszechnianie propagandy prowadzi do wzrostu ich popularności, czego efektem jest ostatecznie nakręcanie całego zjawiska. Materiały spreparowane przez organizacje terrorystyczne mają za zadanie dotrzeć do osób podatnych na radykalizację i zachęcić je do zaangażowania się w działalność tej społeczności. Nie udostępniając i nie przekazując dalej treści terrorystycznych, utrudnimy im realizację zakładanych celów. 

  1. Najłatwiejszy cel terrorystów

Warto czuwać nad tym, co robią nasze dzieci w sieci, ponieważ to one najczęściej są najłatwiejszym celem dla terrorystów. „Osoby młode, podatne na radykalizację lub przejawiające skłonność do agresji, mogą być zachęcane do wstąpienia do różnego rodzaju organizacji terrorystycznych” – tłumaczy Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW.

Materiały propagowane przez terrorystów są dla najmłodszych atrakcyjne przez co przykuwają ich uwagę. Jest to jednak bardzo niebezpieczne, ponieważ dzieci stanowią właśnie jeden z głównych celów organizacji terrorystycznych. Dlaczego? Wynika to z faktu, że młodego człowieka łatwo zainteresować, zachęcić do członkostwa, a następnie ukształtować pod kątem działalności terrorystycznej. 

  1. Pamiętaj o danych

Wszystkie informacje, jakie trafiają do sieci są widoczne dla terrorystów. „Dane o Twoich kontaktach i miejscu pracy mogą zostać użyte na etapie planowania zamachu terrorystycznego” – ostrzegają eksperci. Apelują o nieudostępnianie w social mediach danych, które mogą być użyte przez terrorystów lub przestępców.

W jednym z naszych materiałów specjalistka ds. terroryzmu dr Magdalena El Ghamari zauważyła, że coraz częściej to my sami (nieświadomie lub bardziej świadomie) publikujemy informacje, które mogą odkrywać to, co przeżywamy, co czujemy, z kim mamy kontakt i tak dalej. Pokazując w mediach społecznościowych naszą frustrację, depresję czy brak chęci do życia, robimy to często, aby w pewnym sensie poczuć się trochę lepiej. Wkracza tu oczywiście aspekt psychologiczny. Jednak z drugiej strony właśnie na tego typu informacje czekają organizacje terrorystyczne.

  1. Silne hasła to klucz

Należy tworzyć silne hasła, które będą składały się z małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków szczególnych. Nie należy wykorzystywać jednego rodzaju hasła do wszystkich usług. Warto także regularnie je zmieniać.

Oczywiście podstawowe zasady higieny w sieci oraz cyberbezpieczeństwa są skuteczną metodą ograniczania ryzyka nie tylko w kontekście działalności terrorystów w Internecie, ale także innych cyberzagrożeń, w tym cyberprzestępczości. Stosujmy się do zaleceń i zachowajmy czujność surfując w sieci. 

  1. Pobierasz? Bądź czujny

„Nie pobieraj żadnych plików z Internetu, co do których pochodzenia nie masz absolutnej pewności. Nie otwieraj żadnych załączników e-maili, chyba że są one oczekiwane i pochodzą od znanych odbiorców” – podkreśla Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW. Jak dodaje, po pobraniu plików należy je przeskanować aktualnym programem antywirusowym.

W plikach zamieszczonych w sieci może znajdować się złośliwe oprogramowanie, które zainfekuje nasze urządzenie w momencie otworzenia lub instalacji. W związku z tym warto podchodzić do rzeczy udostępnionych w internecie z ograniczonym zaufaniem i przed otwarciem sprawdzić, czy aby na pewno jesteśmy bezpieczni. W innym przypadku możemy np. utracić dane, oszczędności czy dostęp do kont. 

  1. Reaguj

Jeśli widzimy podejrzane działania w sieci, informujmy o nich odpowiednie instytucje i organy. „W przypadku braku takiej możliwości pamiętaj, że wszystkie incydenty teleinformatyczne w urzędzie lub instytucji państwowej możesz zgłosić również na stronie: www.csirt.gov.pl.” – wskazują eksperci.

Bo wiedza jest ważna 

Nie jest to jedyna inicjatywa, jaką podejmują polskie służby w celu poszerzania wiedzy na temat zagrożenia terroryzmem i jego zapobiegania. Przykładem może być m.in. specjalny portal e-learningowy, który wystartował w maju br. Jego zadaniem jest efektywniejsze szkolenie funkcjonariuszy oraz pracowników różnych instytucji państwowych.

Jak informował portal InfoSecurity24.pl, projekt jest efektem działania ABW, a dokładniej Centrum Prewencji Terrorystycznej. Stworzenie portalu e-learningowego było możliwe również dzięki uzyskaniu współfinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Podnoszenie kompetencji służb bezpieczeństwa państwa, pracowników administracji publicznej i ośrodków naukowo-badawczych oraz rozwój ich współpracy w obszarze bezpieczeństwa narodowego”.

Warto także wspomnieć o kampanii ABW pt. „4U”. Miała ona uświadamiać obywateli, jak właściwie reagować na zagrożenia terrorystyczne. Ponownie, jej inicjatorem było Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW, które w tym celu stworzyło nowocześnie skonstruowaną stronę internetową. Jak wskazywał serwis InfoSecurity24.pl, to właśnie na niej zamieszczone zostały zarówno specjalnie zrealizowane materiały wideo, animacje, jak i kluczowe informacje dotyczące tego jak należy się zachować w przypadku zdarzeń o charakterze terrorystycznym.

Na podstawie informacji prasowej Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image

Reklama
Reklama

Komentarze