Armia i Służby
NCBC i WAT stworzyły aplikację do walki z Covid-19
Eksperci z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i Wojskowej Akademii Technicznej stworzyli aplikację pod nazwą Health Environment for Living in Pandemia (H.E.L.P.), której celem jest wyszukiwanie osób z koronawirusem znajdujących się w pobliżu i powstrzymanie przed jego dalszym rozprzestrzenianiem się poprzez ostrzeganie użytkowników telefonów komórkowych przed grożącym im niebezpieczeństwem.
Aplikacja została zrealizowana w ramach #BuildforCOVID19 Global online Hackathon - międzynarodowego przedsięwzięcia zorganizowanego na platformie DEVPOST i wspieranego przez World Health Organization i naukowców z Chan Zuckerberg Biohub.
Aplikacja H.E.L.P. jest adresowana do użytkowników telefonów komórkowych pracujących na systemie Android. Jej zadaniem jest podniesienie bezpieczeństwa osób, które poruszają się w przestrzeni publicznej. Aplikacja jest prosta w obsłudze i intuicyjna. Wystarczy dołączyć do grupy innych użytkowników udostępniając swoje dane z geolokalizacji, by otrzymywać w formie kolorowej mapy informacje o miejscach, których należy unikać. Mapa jest aktualizowana na bieżąco. Zielony kolor miejsca, do którego chcemy się udać oznacza, że jest ono bezpieczne, a czerwony jest ostrzeżeniem o potencjalnym zagrożeniu.
Na podstawie ankiety oceny ryzyka zakażenia oraz oceny symptomów COVID-19 m.in. temperatury, saturacji tlenu we krwi czy charakteru kaszlu, algorytmy uczenia maszynowego oceniają i szacują ryzyko zakażenia wirusem - wyjaśnia zastępca dziekana Wydziału Cybernetyki WAT, płk dr inż. Mariusz Chmielewski. - W przyszłości jesteśmy w stanie rozbudować tę funkcjonalność jeszcze bardzie do automatyzacji użycia bezprzewodowych czujników temperatury ciała, pulsoksymetrów, mobilnych spirometrów i innych medycznych urządzeń pomiarowych. Przy odpowiednim ilości danych możliwe jest uzyskanie dużej precyzji naszego testu – dodaje płk Chmielewski.
Aplikacja stworzona przez programistów NCBC oraz WAT jest naszą odpowiedzią na wyzwanie, z którym mierzy się cały świat.
Służba społeczeństwu to coś co napędza nas w pracy każdego dnia. Po raz kolejny udowodniliśmy, że wojskowi programiści są w stanie w błyskawicznym tempie wspomóc tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu, w tym przypadku służby medyczne – wyjaśnia płk Paweł Doniec z NCBC.
Aplikacje zgłoszone do Hackathonu będą teraz oceniane przez organizatorów. Łącznie do konkursu przystąpiło ponad 18 tys. osób oraz zgłoszono ok. 1500 projektów z całego świata. Wyniki rywalizacji poznamy 10 kwietnia 2020 r.
Informacja prasowa Cyber.mil.pl