Reklama

Armia i Służby

Mieszkaniec Kijowa pomagał Rosjanom. Został zatrzymany

wojna ukraina
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Mieszkaniec Kijowa dostarczał jednej z rosyjskich agencji informacyjnych sfabrykowane i zmanipulowane materiały dotyczące sytuacji w Ukrainie. Te następnie służyły do tworzenia fake newsów o np. wydarzeniach w Kijowie. Mężczyzna wpadł w ręce SBU.

Reklama

SBU zatrzymało w Kijowie mieszkańca, który pomagał Rosjanom w rozpowszechnianiu fake newsów na temat sytuacji społeczno-politycznej w stolicy Ukrainy. W tym celu współpracował w sposób zdalny z prokremlowską agencją „Bel.ru" – redakcja znajduje się na obszarze obwodu biełgorodskiego (Rosja).

Reklama

Jak podaje SBU, mężczyzna przekazywał rosyjskim dziennikarzom sfabrykowane i zmanipulowane informacje dotyczące wydarzeń w Ukrainie. Wśród nich nie brakowało doniesień o rzekomym pogorszeniu się sytuacji wewnętrznej w Kijowie po atakach rakietowych przeprowadzonych przez okupantów. 

Otrzymywane materiały agencja Bel.ru wykorzystywała podczas swoich kampanii dezinformacyjnych – na ich podstawie kreowała fake newsy. 

Reklama

Ponadto, zatrzymany publicznie popierał operacje rosyjskich sił i negował zbrodnie wojenne popełnione w Izium, Buczy i Irpieniu. 

W trakcie przeszukania SBU zabezpieczyło sprzęt komputerowy oraz telefon, które „mogą świadczyć o działalności przestępczej". Obecnie trwa śledztwo mające na celu ustalenie wszystkich okoliczności. 

Czytaj też

SBU czuwa

SBU regularnie podejmuje akcje na rzecz demaskowania wrogich zdrajców i dywersantów . Uwaga ukraińskich służb skupiona jest również na osobach, angażujących się w operacje informacyjne prowadzone na rzecz Rosji. Tego typu kampanie, podobnie jak konwencjonalne działania, uderzają w bezpieczeństwo narodowe naszego wschodniego sąsiada. 

O akcjach ukraińskich służb na bieżąco informujemy na łamach naszego portalu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama