Armia i Służby
Informacja bronią w wojnie w Ukrainie. Dlaczego cyberprzestrzeń jest kluczowa? [WIDEO]
„Pierwszą ofiarą wojny jest prawda” - ocenia w rozmowie z CyberDefence24.pl gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Dlaczego cyberprzestrzeń w wojnie w Ukrainie jest kluczowa? Jaką rolę odgrywa informacja? Czego nauczyliśmy się po dwóch miesiącach konfliktu w kontekście dezinformacji?
Od inwazji Rosji na Ukrainę mija już ponad dwa miesiące. Równolegle do działań zbrojnych, codziennie odnotowujemy mniejsze lub większe zdarzenia w cyberprzestrzeni. Dodatkowo nieustannie mamy do czynienia z wojną informacyjną.
Czytaj też
Wojna toczy się na naszych oczach w cyberprzestrzeni
Zdaniem gen. bryg. Karola Molendy, "informacja jest bronią" - w czasie wojny szczególnie istotną. Co więcej, Rosjanie toczą także wojnę dezinformacyjną, próbując zmylić przeciwnika i podając fałszywe wiadomości, by zyskać na czasie, a w oczach Zachodu przedstawić inny obraz konfliktu.
"Wojna w Ukrainie idealnie pokazuje nam, jak ważna jest także cyberprzestrzeń i informacja, która tam jest zamieszczana, czy też dezinformacja, która może być publikowana w ramach wojny. Na naszych oczach ta wojny się toczy - dzięki cyberprzestrzeni, portalom społecznościowym - dzięki temu, że te informacje są nam dostarczane" - wskazuje w rozmowie z CyberDefence24.pl gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Jak dodaje, do tej pory żadna wojna, żaden konflikt nie był tak udokumentowany, jak ta trwająca obecnie. "Przepływ danych odbywa się w czasie rzeczywistym: działania zbrojne, jakiekolwiek inne, mamy do tego stały dostęp. Oczywistą kwestią - dość istotną - jest dostęp do informacji i ich wiarygodności" - wskazuje szef WOC.
Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy wideo na temat toczącej się wojny informacyjnej i działań dezinformacyjnych.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.