Reklama

Gruzin zatrzymany przez policję. Szukał ofiar na OLX

policja
Gruzin zatrzymany w Warszawie przez funkcjonariuszy Policji.
Autor. policja.pl

29-letni Gruzin został zatrzymany przez policję w Warszawie. Na mężczyźnie ciąży zarzut oszustwa internetowego. Szukał swoich ofiar na platformie OLX. 

Policja informuje o zatrzymaniu 29-letniego Gruzina, który odpowiada za oszustwo na popularnym serwisie sprzedażowym OLX. Mężczyzna udawał zainteresowanego towarami kupującego, aby nakłonić ofiarę do kliknięcia w przesłany link. 

    Reklama

    Fałszywy kupujący

    Jak ujawniono, w styczniu br. jeden z mieszkańców gminy Niedźwiada dał się podejść Gruzinowi. Poszkodowany wystawił na OLX ofertę sprzedaży części do motocykla. Skontaktował się z nim zatrzymany oszust, przekonując, że chce kupić towar z ogłoszenia.

      Reklama

      Oszustw przejął kontrolę nad kontem ofiary

      Następnie przesłał ofierze link do fałszywej strony, która przypominała system płatności OLX. „Niczego nieświadomy sprzedający wpisał dane swojej karty, co pozwoliło oszustowi na przejęcie kontroli nad jego kontem bankowym” – podaje Policja

      Gruzin od razu zaczął dokonywać kilka transakcji oraz wypłacać pieniądze z rachunku ofiary. Według ustaleń śledczych, z jednego z warszawskich bankomatów wypłacił 8 tys. zł. 

        Reklama

        Gruzin trafił do aresztu

        Kryminalni ustalili tożsamość oszusta oraz jego miejsce przebywania. Udało się go zatrzymać w stolicy. Na podstawie materiału dowodowego postawiono mu zarzut oszustwa komputerowego. Obecnie mężczyzna przebywa w areszcie (zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci 3-miesięcznego aresztu). 

          Reklama

          Lekcja dla każdego

          Ta historia powinna być kolejną lekcją dla każdego z nas. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas robienia zakupów lub sprzedaży towarów w internecieCzujność i ograniczone zaufanie to klucz do naszego bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody wyłudzania pieniędzy i danych

          Gdy otrzymasz link od nieznajomego i nie masz pewności, że jest bezpieczny, nie klikajZawsze weryfikuj źródłootrzymywanych wiadomości. Pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się instytucją, za która podaje się rozmówcaw celu weryfikacji zaistniałej sytuacji. 

          A gdy oszuści podszywają się pod Twoich bliskich, urwij kontakt i skontaktuj się z nimi bezpośrednio. Dobrze jest też ustalić z bliskimi hasło rozpoznawcze, które pozwoli łatwo zweryfikować rozmówcę. Przestępca nie będzie go znał.

            Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:redakcja@cyberdefence24.pl.

            Reklama
            Reklama

            Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

            Materiał sponsorowany

            Komentarze

              Reklama