Co ma wspólnego Grupa Wagnera i bunt Prigożyna z rosyjską i białoruską dezinformacją? Czy Polacy mają się czego obawiać? „Grupa Wagnera jest wykorzystywana do działań informacyjno-psychologicznych, zarówno przez Białoruś, jak i Rosję. Możemy zaobserwować zbieżność przekazów, co w mojej ocenie świadczy o tym, że działania te są koordynowane przez oba państwa” - zaznacza dr Filip Bryjka, analityk PISM, w rozmowie z CyberDefence24.
Obecność Grupy Wagnera na Białorusi jest wykorzystywana przez aparat propagandowy, by straszyć m.in. sąsiadujące państwa (w tym Polskę) atakiem płatnych najemników.
Czy Polacy mają się czego bać?" Grupa Wagnera jest wykorzystywana do działań informacyjno-psychologicznych, zarówno przez Białoruś, jak i Rosję. Możemy zaobserwować zbieżność przekazów, co w mojej ocenie świadczy o tym, że działania te są koordynowane przez oba państwa" - zaznacza dr Filip Bryjka, analityk PISM w rozmowie z CyberDefence24 w programie Sk@ner w serwisie YouTube.
Co więcej, zdaniem eksperta działania rosyjskiej i białoruskiej propagandy zintensyfikują się w Polsce w związku z kampanią wyborczą, ponieważ polaryzacja Polaków jest na rękę działaniom dezinformacyjnym. Podzielone społeczeństwo łatwiej wierzy w teorie spiskowe.
Czytaj też
Straszenie Grupą Wagnera
Jakie narracje dominują w przekazie białoruskim i rosyjskim? "Marsz na Warszawę, marsz na Rzeszów jako hasła Łukaszenki nie pojawiają się po raz pierwszy w tym przekazie. Sam Prigożyn jeszcze kiedy Grupa Wagnera była zaangażowana w działania bojowe na Ukrainie, w swoich kanałach na Telegramie wysyłał informacje o >>darmowej wycieczce do Warszawy<<. Ta informacja zawierała również słownik z różnymi zwrotami w języku polskim, co miało sugerować, że w przyszłości Grupa Wagnera będzie również walczyć przeciwko NATO, także w Polsce" - przypomina dr Filip Bryjka z PISM.
Czytaj też
Czy Polacy są odporni na dezinformację i nie wierzą w tego typu fałszywe tezy? Odpowiedź w materiale. Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].