Armia i Służby
Gigantyczna akcja Interpolu. Przejęto w sumie 130 milionów dolarów
Interpol poinformował, że w wyniku akcji organów ścigania pod kryptonimem „HAECHI III” udało się przejąć od cyberprzestępców na całym świecie w sumie 130 mln w dolarach i wirtualnych aktywach.
Akcja trwała od końca czerwca do 23 listopada br., a w efekcie zatrzymano niemal tysiąc podejrzanych.
„W sumie operacja doprowadziła do aresztowania 975 osób i umożliwiła śledczym rozwiązanie ponad 1600 spraw” – podał Interpol, cytowany przez Bleeping Computer.
W efekcie akcji zablokowano również 2,8 tys. kart bankowych i kont wirtualnych, które były powiązane z pieniędzmi pochodzącymi z internetowych przestępstw finansowych.
Oszustwa, w wyniku których udało się wygenerować 130 mln dolarów to m.in. romance scam (oszustwo o podłożu seksualnym), phishing, sextortion, oszustwa inwestycyjne i pranie pieniędzy związane z nielegalnym hazardem online.
Czytaj też
Nowe trendy w cyberprzestępczości
W wyniku akcji Interpol wykrył także szesnaście nowych trendów w cyberprzestępczości, co ma pomóc organom ścigania w podjęciu bardziej ukierunkowanych działań przeciwko cyberprzestępcom. Chodzi m.in. o nowe rodzaje oszustw matrymonialnych, inwestycyjnych czy wzrost liczby aplikacji do szyfrowania wiadomości, które wykorzystują oszuści do wymiany informacji z ofiarami ich przestępstw.
Zatrzymano m.in. Koreańczyków w Grecji i Włoszech, którzy wyłudzili pieniądze od ponad 2 tys. ofiar – swoich rodaków czy grupę cyberprzestępczą działającą w Indiach, która nakłaniała ofiary do wysyłania im pieniędzy w kryptowalutach.
Interpol tym samym przetestował skuteczność nowego mechanizmu protokołu szybkiego reagowania (ARRP) dotyczącego prania brudnych pieniędzy. Pilotaż testów rozpoczął się w styczniu br. i pomógł odzyskać 120 mln dolarów pochodzących z cyberprzestępczości.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
/NB