Reklama

Armia i Służby

Gen. Sanders: Wielka Brytania posiada zdolności do prowadzenia cyberwojny

fot. army.mod.uk
fot. army.mod.uk

Wielka Brytania posiada zdolności do prowadzenia ofensywnej cyberwojny – stwierdził gen. Patrick Sanders, Dowódca Strategicznego Dowództwa Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania posiada zdolności do  „degradacji, zakłócenia i zniszczenia” infrastruktury krytycznej swoich wrogów w przyszłym konflikcie cybernetycznym – stwierdził gen. Patrick Sanders, co ma być unikalnym potwierdzeniem ofensywnych zdolności Brytyjczyków do hakowania – donosi brytyjski dziennik The Guardian.

Jak przypomina The Guardian pomimo że od 10 lat brytyjska armia zapewnia, iż posiada zdolności do prowadzenia działań w cyberprzestrzeni, jak dotychczas nie były one omawiane publicznie. Dowódca Strategicznego Dowództwa Wielkiej Brytanii potwierdził, że są w stanie „zakłócać, a nawet niszczyć krytyczne zdolności i infrastrukturę tych, którzy wyrządziliby nam krzywdę, począwszy od celów strategicznych po taktyczne”.

W trakcie briefingu Generał Sander wskazał także, każdego brytyjskie wojsko jest celem około 60 ataków dnia. Co również podkreślił dotychczasowe działania Brytyjczyków w cyberprzestrzeni odbywały się zgodnie z restrykcyjnymi przepisami prawnymi i etycznymi.  

Zapewnienie o cyberzdolnościach brytyjskiej armii padło z czasie przemówienia generała, które miało miejsce w bunkrze nuklearnym Ministerstwa Obrony z czasów zimnej wojny w Corsham w Wiltshire przed jesiennym przeglądem obrony i bezpieczeństwa. Przegląd ten, zgodnie z zapowiedziami, ma zwiększyć inwestycje w innowacyjne technologie, takie jak sztuczna inteligencja, zamiast tradycyjnego sprzętu wojskowego. 

Jak spekuluje brytyjski dziennik, jedną z możliwości będzie ogłoszenie przez premiera Borisa Johnsona powołanie Narodowych Sił Cybernetycznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama