Reklama

Armia i Służby

Celowniki z AI. Żołnierze poczują się jak w grze komputerowej

Fot. IDF Spokesperson's Unit photographer/Wikimedia Commons/CC 3.0
Fot. IDF Spokesperson's Unit photographer/Wikimedia Commons/CC 3.0

Izraelski koncern Elbit System opracował celowniki wyposażone w sztuczną inteligencję, które pozyskują dane z pola widzenia żołnierza, przetwarzają je, a następnie wyświetlają w ramach rzeczywistości rozszerzonej. Wszystko bez odrywania wzroku strzelca od urządzenia, podobnie jak ma to miejsce w grach komputerowych.

Rozwiązanie opracowane przez izraelską firmę Elbit System (jednego z największych producentów elektroniki wojskowej i robotów bezzałogowych) sprawia, że żołnierze używający celowników w karabinach szturmowych mają wrażenie, jakby brali udział w grze wideo. Wszystko dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji.

Nie odrywając wzroku

Dane z Assault Rifle Combat Application (ARCAS) wyświetlają się na podglądzie z celownika. Gdy żołnierz naciśnie odpowiedni guzik znajdujący się na uchwycie broni, może przełączać się między bazami informacji oraz wybierać różne opcje (np. wykrywanie ruchu czy zapas posiadanej amunicji), nie odrywając wzroku od celownika – informuje C4isrnet. Narzędzie pozwala także m.in. nagrywać filmy wideo i przesyłać je do centrali. Posiada również funkcję nawigacyjną.

Rozwiązanie Elbit System posiada mikrokomputer przeznaczony do przetwarzania informacji i posiada graficzny interfejs do wyświetlania informacji w ramach celownika lub w opcjonalnych okularów montowanych na hełmie. Dane są pobierane w czasie rzeczywistym z pola widzenia żołnierza (widziane przez celownik), a także pochodzą od innych użytkowników ARCAS. Wyświetlane są jako jedna z warstw rzeczywistości rozszerzonej na górze podglądu.

Z myślą o piechocie

Jak zadeklarowali przedstawiciele Elbit System podczas konferencji DSEI w Londynie, gdzie zaprezentowano ARCAS, opracowane rozwiązanie jest łatwe do dostosowania. Powstało ono z myślą o zwykłych żołnierzach piechoty, a nie tylko sił specjalnych.

Około 80 proc. piechoty na całym świecie nie ma nowoczesnych celowników.

twierdzi Elbit System

Arie Chernobrow, dyrektor generalny izraelskiej firmy, podkreślił, że użycie ARCAS jest bardzo intuicyjne i przypomina wygląd z gry Fortnite na Play Station. Rozwiązanie pokazuje m.in. zasięg, kierunek i prędkość wiatru, ale także posiadaną amunicję. Wykorzystanie pomysłów ze świata gier komputerowych, zwłaszcza typu FPS, musiało w końcu zostać w praktyce użyte do poprawienia działania sprzętu wojskowego.

Nic skomplikowanego

Cały system bazuje na doświadczeniu firmy w tworzeniu lunet i celowników termowizyjnych. Rozwiązanie wykorzystuje aplikacje, które używają różnorodne bazy danych, dzięki możliwościom jakie daje sztuczna inteligencja.

Producent zadeklarował, że aktualizacja lub rozszerzenie zdolności ARCAS jest bardzo łatwe. Dodatkowo zamontowanie nowoczesnego narzędzia nie jest skomplikowane – można umieścić go w każdym karabinie z szynami Picatinny.

Co warto odnotować, rozwiązanie Elbit System jest obecnie testowane przez Siły Obronne Izraela (IDF).


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama