Reklama

Armia i Służby

Bezpieczna łączność. Wojsko zainteresowane pasmem 3,8-4,2 GHz

Panel „Bezpieczna łączność na rynku cywilnym i wojskowym 5G/6G” w czasie konferencji Cyber24 Day
Panel „Bezpieczna łączność na rynku cywilnym i wojskowym 5G/6G” w czasie konferencji Cyber24 Day
Autor. Mirosław Mróz/ Defence24

Podczas tegorocznej konferencji Cyber24 Day odbył się panel „Bezpieczna łączność na rynku cywilnym i wojskowym 5G/6G”. W dyskusji wzięli udział goście ze świata nauki oraz biznesu, którzy opowiedzieli o rozwijającym się rynku łączności, cyberbezpieczeństwie i wykorzystaniu nowych technologii przez wojsko, administrację publiczną i służby.

Reklama

Tegoroczna konferencja Cyber24 Day była polem do dyskusji na temat szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa oraz okazją dla firm do zaprezentowania swoich najnowszych rozwiązań. W rozmowach uczestniczyli goście z Polski i z zagranicy, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach, spostrzeżeniach i pomysłach na przyszłość, jeśli chodzi o wykorzystanie nowych technologii. Wśród szeregu dyskusji odbył się panel „Bezpieczna łączność na rynku cywilnym i wojskowym – 5G/6G”, którego moderatorem był mjr (rez.) Piotr Jaszczuk z Grupy Defence24.

Reklama
Podczas tegorocznej konferencji Cyber24 Day odbył się panel „Bezpieczna łączność na rynku cywilnym i wojskowym 5G/6G”
Podczas tegorocznej konferencji Cyber24 Day odbył się panel „Bezpieczna łączność na rynku cywilnym i wojskowym 5G/6G”
Autor. Mirosław Mróz/ Defence24
Reklama

W dyskusji wzięli udział: dr inż. Elżbieta Andrukiewicz z Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego; płk Jacek Żygólski z Wojskowego Biura Zarządzania Częstotliwościami, płk dr hab. inż. Jan Kelner z Wojskowej Akademii Technicznej, Tomasz Chomicki, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Samsung Polska; płk (rez.) Paweł Krzymiński, dyrektor Departamentu Częstotliwości w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej; Przemysław Gęsiak z firmy Polkomtel oraz dr Sławomir Pietrzyk, prezes zarządu IS-Wireless.

Czytaj też

Wojsko zainteresowane pasmem 3,8-4,2 GHz

Pierwsze pytanie na temat planów wykorzystania pasma 3,8-4,2 GHz przez administrację publiczną, wojsko, przemysł i służby mundurowe zostało skierowane do płka Pawła Krzymińskiego i płk Jacka Żygólskiego. Reprezentant UKE w swojej odpowiedzi uchylił rąbka tajemnicy i stwierdził, że Siły Zbrojne RP wyraziły zainteresowanie tym zakresem częstotliwości „Przeprowadziliśmy już wiele rozmów i obecnie prowadzimy dość skomplikowane negocjacje na temat użycia tego zakresu częstotliwości przez wojsko. Jesteśmy jednak w trudnej sytuacji, żeby pogodzić w tej kwestii sektor cywilny i wojskowy” – stwierdził płk (rez.) Paweł Krzymiński z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Płk Paweł Krzymiński dodał, że prace w zakresie udostępnienia wspomnianej częstotliwości są już prawdopodobnie na ostatnim etapie. Dodatkowo działanie to wymaga indywidualnego podejścia Polski, która nie powinna wzorować się na sojusznikach w NATO. Według reprezentanta UKE, wyjątkowe położenie geograficzne i sąsiedztwo z Rosją, Białorusią i Ukrainą nie pozwala na przeniesienie rozwiązań 1 do 1 na nasze krajowe podwórko.

Informacja o zainteresowaniu częstotliwością 3.8-4.2 GHz została potwierdzona również przez płka Jacka Żygólskiego. „Chciałbym podkreślić też, że systemy 5G, lub też w ogóle systemy radiolokacyjne nie są jedynymi systemami eksploatowanymi przez wojsko. Technologia 5G nie załatwia wszystkich problemów z punktu widzenia militarnego. To, że jesteśmy państwem na flance wschodniej powoduje czasami konieczność niestandardowego podejścia” – dodał reprezentant Wojskowego Biura Zarządzania Częstotliwościami.

Problem sieci krytycznej

W dalszej części rozmowy głos zabrał Przemysław Gęsiak, który opowiedział o rozwijanym projekcie sieci łączności krytycznej, którego liderem jest Plus. Panelista zaznaczył, że jako państwo borykamy się z brakiem ogólnopolskiej sieci łączności krytycznej, co skutkuje utrudnionym zarządzaniem i prowadzeniem akcji podczas zdarzeń. Reprezentant firmy Polkomtel jakiś czas temu zgłosił propozycję przeznaczenia zakresu częstotliwości 410-420 MHz na budowę nowoczesnych rozwiązań dotyczących łączności dyspozytorskich.

„Sieć, którą my tworzymy jest pierwszą siecią na świecie. Państwa, które patrzą w naszym kierunku to np. Arabia Saudyjska, Indonezja lub Argentyna. To są duże obszarowo państwa, które potrzebują podobnych sieci i też chcą skorzystać z tej oferty. Chcemy również, aby ta sieć była w każdym obszarze naszego kraju” – zaznaczył Przemysław Gęsiak. Ponadto, panelista zachęcił do wsparcia projektu i zapowiedział gotowość już w 2024 roku.

Certyfikacja podstawą w branży

Ważnym elementem cyberbezpieczeństwa pozostaje również jego certyfikacja, o której opowiedziała dr inż. Elżbieta Andrukiewicz. Według reprezentantki Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego, cały system certyfikacji opiera się na dwóch filarach. Po pierwsze, na systemie oceny zgodności, uregulowanym normami unijnymi i krajowymi. Drugim filarem jest zgodność ze standardami. „W Instytucie zajmujemy się właśnie ewaluacją i oceną cyberbezpieczeństwa” – dodała dr inż. Elżbieta Andrukiewicz.

Podczas panelu poruszono również temat działalności Wojskowej Akademii Technicznej w kontekście najnowszych projektów na potrzeby Sił Zbrojnych RP i nie tylko. Głos zabrał wówczas płk dr hab. inż. Jan Kelner, który zaznaczył, że jednym z najważniejszych obszarów działalności ośrodka naukowego jest kształcenie rekrutów na potrzeby wojska. Dodatkowo WAT i instytuty podległe prowadzą wiele projektów, czego przykładem są badania nad bezzałogowymi platformami latającymi i wykorzystaniem ich do np. rozpoznania radioelektronicznego.

Jako przykład płk Jan Kelner podał projekt realizowany we współpracy z jedną z firm z Polski, która zajmuje się produkcją latających platform bezzałogowych. „W ramach tego projektu mamy przedstawić demonstrator technologii, który umożliwia prowadzenie monitoringu widma i oceny świadomości sytuacji elektromagnetycznej, ale również lokalizowanie emiterów radiowych” – dodał ekspert.

Korzyści z 5G i Open RAN

Na koniec dyskusji głos zabrali przedstawiciele biznesu. Dr Sławomir Pietrzyk, prezes zarządu IS-Wireless opowiedział o korzyściach w zakresie cyberbezpieczeństwa, wykorzystania rozwiązań Open RAN oraz o realizowanych przez firmę projektach w Polsce i za granicą.

Według eksperta, 5G ma umożliwić nowe usługi i rozwiązać wiele problemów łącznościowych, które teraz istnieją. „To bardzo dobre rozwiązanie i generacja technologii” - dodał. Ciekawym obszarem korzystania z 5G jest opracowanie, komercjalizacja i wdrażanie rozwiązań sieciowych, na które panuje obecnie duży popyt na rynku.

„Firma, którą reprezentuję jest jedną z kilku dostawców rozwiązań sieciowych, opartych na własnych technologiach. Wdrażamy te rozwiązania w różnych częściach świata. W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa łańcuchów dostaw działanie na rynku rozwiązań sieciowych to już nie tylko kwestia ambicji, ale i bezpieczeństwa oraz niezależności od dostawców z innych państw” – podkreślił dr Sławomir Pietrzyk.

Czytaj też

Bezpieczeństwo biznesu

O działaniach firmy Samsung opowiedział natomiast Tomasz Chomicki, dyrektor ds. rozwoju biznesu, który podkreślił, że gigant technologiczny od 10 lat inwestuje w platformę Knox, która powstała z myślą o stworzeniu najbardziej zaufanych i bezpiecznych urządzeń mobilnych na świecie. Proces ma na celu ochronę użytkowników przed coraz bardziej wyrafinowanymi cyberatakami.

„Jak zaczęliśmy współpracę to powszechny był pogląd, który niestety do dzisiaj jest obecny: »Urządzenie końcowe oparte o system otwarte jakim jest Android jest niebezpieczne«. My obalamy ten mit. My mówimy, że systemu oparte o Android są coraz bardziej bezpieczne w porównaniu z konkurencją” - zaznaczył reprezentant firmy Samsung.

Ekspert opowiedział o doświadczeniach Samsunga w zakresie prac nad siecią 5G i 6G, które toczą się nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej. Tomasz Chomicki dodał, że w naszym kraju znajduje się centrum badawczo-rozwojowe firmy, które jest jednym z największych na świecie i dysponujące wykwalifikowaną kadrą specjalistów. „W Polsce nasz zespół inżynierski to ponad 1,5 tys. osób, w tym mamy zespoły, które pracują nad rozwojem technologii 5G w zakresie R&D” – podkreślił Tomasz Chomicki, reprezentant firmy Samsung.

Czytaj też

Korporacja współpracuje również z wieloma partnerami z sektora publicznego, które odpowiadają za bezpieczeństwo kraju. Doskonałym przykładem jest kooperacja z klientami z sektora publicznego oraz prywatnego. Tomasz Chomicki na koniec zaprosił wszystkich do śledzenia działalności Samsung, który opracowuje nowoczesne rozwiązania i wdraża je w różnych miejscach na świecie. Warto podkreślić, że wiele z nich powstało we współpracy z polskimi firmami.

Cyber24 DAY
Partnerzy Cyber24 DAY
Autor. CyberDefence24

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama