Reklama

Armia i Służby

Balon nad Rypinem. Białoruś i Rosja: trollujemy Polskę

WAT balon białoruś
Wojska Obrony Terytorialnej.
Autor. Terytorialsi - Zawsze gotowi, zawsze blisko! (@terytorialsi)/Twitter

W sobotę MON powiadomił o wykryciu w polskiej przestrzeni powietrznej obiekt, który nadleciał z kierunku Białorusi. Mówi się, że to najpewniej balon obserwacyjny. Utracono z nim kontakt w okolicach Rypina. Rosyjsko-białoruska machina propagandowa ruszyła i aktywnie komentuje wydarzenia w naszym kraju: to „forma trollowania polskiej OPL”. Zachowajmy czujność, weryfikujmy treści. Dlaczego to ważne?

Reklama

W godzinach porannych 13 maja br. (sobota) Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) poinformowało, że Centrum Operacji Powietrznych wykryło w przestrzeni powietrznej naszego kraju obiektu, który wleciał z kierunku Białorusi. Incydent miał miejsce w nocy z piątku na sobotę. 

Reklama

Według wstępnych analiz, to prawdopodobnie balon obserwacyjny. Nasze służby i wojsko straciły z nim kontakt radarowy w okolicach Rypina (wschodnia część woj. kujawsko-pomorskiego).

Czytaj też

WOT szuka balonu

W związku z zaistniałą sytuacją uruchomiono dyżurnych sił Wojsk Obrony Terytorialnej, których zadaniem jest znalezienie obiektu – przekazał wówczas resort obrony.  Potwierdził to także w rozmowie z PAP mjr Witold Sura, rzecznik prasowy WOT. 

Reklama

„Został uruchomiony naziemny zespół poszukiwawczo-ratowniczy Wojsk Obrony Terytorialnej. Został skierowany w rejon. Wszedł w podporządkowane Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych (...)” – zaznaczył mjr Witold Sura .

W niedzielę (14 maja br.) obiektu szukało 100 żołnierzy WOT. 

Czytaj też

Alert od RCB

Wysłano także specjalny komunikat do obywateli. Jego nadawcą było Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). W alercie przekazano: „Trwają poszukiwania obiektu powietrznego przypominającego balon. W przypadku jego znalezienia nie podnoś, powiadom najblizszy posterunek Policji” (pisownia oryginalna). Wiadomość otrzymały osoby z województw: pomorskiegozachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

alert RCB balon
Alert wydany przez RCB.
Autor. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP)/Twitter

Do czasu publikacji nie pojawiły się oficjalne informacje dotyczące odnalezienia obiektu.

Czytaj też

Propaganda: „forma trollowania polskiej OPL”

Incydent uruchomił machinę rosyjskiej i białoruskiej propagandy. Dr Michał Marek, ekspert ds. wschodniej dezinformacji i szef Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa, podkreśla, że sprawa „balonu znad Białorusi” została wykorzystana przez wschodnie tuby propagandowe. 

Na swoim Twitterze  ekspert przywołuje m.in. hasła uderzające w zdolności polskich służb i wojska do obrony RP. Wprost wyśmiewane są zdolności OPL i OPR naszego kraju. Przykładowo, Stanisław Stremidłowski (jeden z propagandzistów Putina) uważa, że incydent w przestrzeni powietrznej RP to „forma trollowania polskiej OPL" ze strony Łukaszenki. Co więcej, ma to być kontynuacja „trollingu” naszego kraju, zapoczątkowanego przez Rosję (sprawa odnalezionej pod Bydgoszczą rakiety). 

balon propaganda
Propagandowy wpis dotyczący sytuacji związanej z obiektem nad Polską, wykryty w sieci przez dr Michała Marka.
Autor. Michał Marek (@mic_marek)/Twitter

Czytaj też

Deprecjonowanie Wojska Polskiego, NATO i Błaszczaka

Z czasem pojawiały się kolejne propagandowe materiały, pochodzące zarówno z Białorusi jak i Rosji, dotyczące balonu. Jak podaje dr Michał Marek, ich głównym celem jest deprecjonowanie OPL RP i całego NATO, a także wyśmiewanie Wojska Polskiego oraz szefa MON Mariusza Błaszczaka. 

balon białoruski propaganda Błaszczak
Jeden z propagandowych wpisów dotyczących wydarzeń w Polsce, wykryty w sieci przez dr Michała Marka.
Autor. Michał Marek (@mic_marek)/Twitter

Według tamtejszych źródeł, Białoruś nie posiada tego typu balonów obserwacyjnych, o których mówi polski resort obrony. Efekt? Incydent promowany jest we wschodniej przestrzeni informacyjnej jako „kolejny polski fake news”. Zwłaszcza, że nadal poszukiwania obiektu okazały się bezskuteczne.

Czytaj też

Uwaga na rosyjsko-białoruskie działania

W związku z pojawiającymi się fake newsami oraz materiałami propagandowymi dotyczącymi ostatnich wydarzeń, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Nieprawdziwe treści mogą pojawiajać się w np. sieci i być nagłaśniane przez tzw. tuby propagandowe, aby m.in. podważyć zaufanie Polaków do władzy, Sił Zbrojnych RP oraz służb zajmujących się sprawą obiekty lecącego z kierunku Białorusi.

Takie sytuacje są dla Mińska i Moskwy doskonałą okazją do wzmacniania swoich przekazów i prowadzenia wojny informacyjnej wymierzonej nie tylko w Polskę, ale również szerzej - Zachód. Rosyjsko-białoruskiej machinie zależy na wywołaniu chaosu, strachu, paniki i innych silnych emocji, bo to dzięki nim łatwiej sterować społeczeństwami, które stają się podatniejsze na zewnętrzne wpływy.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (2)

  1. DIM1

    A czym najtaniej byłoby te aerostaty i pseudopociski manewrujące śledzić i strącać ? Te, oraz jakieś tam przemytnicze ? Bo wygląda mi na to, że ruscy przygotowali już sobie te zajęcia na stałe ?

  2. Jerzy

    Jeżeli ten balon to faktycznie trolling ze strony Białorusi, to tak jak ich nie lubię musze przyznać, że żart się udał - zrobili wszystkich w balona :)

Reklama