Reklama

Armia i Służby

Armia USA ma problem. Poufne dane mogą trafić w ręce talibów

Fot. The U.S. Army/Flickr/CC BY 2.0
Fot. The U.S. Army/Flickr/CC BY 2.0

Podczas operacji wycofania wojsk z Afganistanu siły zbrojne USA dopuściły się uchybień w zakresie usuwania poufnych danych znajdujących się na sprzęcie, który zostanie zutylizowany lub trafi do Stanów Zjednoczonych. Nieprawidłowości mają szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa oraz żołnierzy i cywilnego personelu U.S. Army zaangażowanego w misję w Afganistanie.

Inspektor Generalny (IG) z Departamentu Obrony USA zidentyfikował uchybienia w dziewięciu podmiotach, w tym m.in. biurze Specjalnego Inspektora ds. Odbudowy Afganistanu, w zakresie nieprawidłowego usuwania wrażliwych i poufnych danych ze sprzętu, podczas operacji wycofania amerykańskich wojsk z kraju przejętego obecnie przez talibów. IG wskazuje również na kiepską ewidencję dokumentacji, np. na temat zutylizowanego już sprzętu oraz brakujących danych osobowych.

Bezpieczeństwo państwa, żołnierzy i nie tylko

W raporcie podkreślono, że właściwe usuwanie informacji, pozwalających na identyfikację konkretnych osób (m.in. amerykańskich żołnierzy) oraz chronionych danych, z wykorzystywanego przez wojsko sprzętu, w tym urządzeń medycznych, laptopów i telefonów komórkowych, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa i osób zaangażowanych w misję.

Inspektor Generalny jednoznacznie podkreślił, że podczas misji opuszczenia Afganistanu siły zbrojne USA muszą skutecznie usunąć poufne dane z używanych urządzeń, które mają zostać zutylizowane lub trafić do Stanów Zjednoczonych.

Również sprzęt medyczny

Dotyczy to także sprzętu medycznego, w tym np. maszyny do tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, które przechowują informacje o pacjentach w elektronicznych bazach. „Te urządzenia rejestrują informacje pozwalające zidentyfikować wojskowych i cywilny personel sił zbrojnych USA” – wskazano w raporcie. W związku z tym zawarte w nich dane muszą zostać usunięte jeszcze przed wysłaniem do utylizacji.

Przypomnijmy, że w lutym 2020 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump podpisał porozumienie z talibami, na mocy którego Stany Zjednoczone zobowiązały się do wycofania swoich wojsk z Afganistanu do 31 sierpnia 2021 roku. Obecny prezydent Joe Biden nie zmienił decyzji swojego poprzednika, czego efektem jest realizacja operacji wycofania sił zbrojnych z tego państwa. Zmniejszenie zaangażowania USA doprowadziło do przejęcia władzy przez talibów.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama