Amerykański atak na Iran w cyberprzestrzeni [ANALIZA]

24 czerwca 2019, 13:18
Rocket_IRAN2
Fot. The Israel Project/Flickr/CC 2.0

Prezydent Donald Trump miał zatrzymać operacje odwetową przeciwko Iranowi 10 minut przed jej rozpoczęciem. Okazuje się jednak, że wstrzymano tylko działania powietrzne i morskie, ponieważ w cyberprzestrzeni Amerykanie zaatakowali irańską infrastrukturę – podają media w Stanach Zjednoczonych.

Celem operacji przygotowywanej przez ostatnie tygodnie było wyłączenie irańskich systemów komputerowych odpowiedzialnych za obronę przeciwrakietową oraz ośrodka szpiegowskiego monitorującego przepływ statków w cieśnienie Ormuz. Zaatakowane zostały systemy należące do irańskiej armii oraz  Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Formacja ta została uznana przez administrację Trumpa za organizację terrorystyczną. Celem działań była również irańska grupa, która miała być odpowiedzialna za ataki na statki komercyjne w zatoce Ormuz.

Nie ujawniono szczegółów operacji, m.in. nie powiedziano czy udało się osiągnąć zakładane cele.  Z informacji do których dotarł dziennik The Washington Post wynika, że operacja doprowadziła do poważnych zakłóceń w działaniu systemu obrony przeciwlotniczej. Iran jednak zaprzecza. Minister ds. łączności i technologii informacyjnej Mohammad Dżawad Azari Dżahrumi powiedział, że amerykańskie cyberataki nie powiodły się. Dodał, że krajowa zapora sieciowa miała w zeszłym roku zneutralizować 33 milionów ataków.

Cyberataki były jedną z opcji odpowiedzi na ataki na dwa tankowce, która została   przedstawiona prezydentowi Trumpowi. Doniesienia medialne potwierdzają, że amerykański przywódca zdecydował się właśnie na taką formę odpowiedzi i osobiście zaaprobował takie działania. Operacja podjęta przez USCYBERCOM była demonstracją rosnących zdolności Stanów Zjednoczonych w cyberprzestrzeni oraz kolejnym dowodem potwierdzającym coraz agresywniejszą strategię w środowisku wirtualny, którą przyjęła administracja prezydenta Trumpa.

Obecny kryzys w Zatoce Perskiej jest rezultatem zaostrzenia się relacji między Waszyngtonem a Teheranem. Doszło do niego w momencie wycofania się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z Iranem. Od tego czasu napięcie we wzajemnych relacjach tylko rośnie. Administracja prezydenta Trumpa stara się wywrzeć presję na Teheran, co omal nie doprowadziło do konwencjonalnego konfliktu zbrojnego, kiedy Irańczycy strącili amerykańskiego drona.

Konflikt irańsko-amerykański w cyberprzestrzeni

Operacja ofensywna przeprowadzona przez Amerykanów jest kolejnym z serii ciosów wymierzanych przez obie strony w cyberprzestrzeni. W ostatnich tygodniach, hakerzy, którzy mieli być powiązani z reżimem ajatollahów zaatakowali amerykańskie agencje rządowe oraz przedsiębiorstwa działające w sektorze finansowym. Celem była również infrastruktura krytyczna w sektorze energetycznym. Firmy badające incydenty: CrowdStrike i FireEye, wskazały, że głównym narzędziem ataku było wysyłanie spearphisingowych emaili. Operacje te miały się rozpocząć w momencie nałożenia dodatkowych sankcji przez administrację Trumpa na irański sektor petrochemiczny w tym roku. Nie podano żadnych informacji na temat skutków ataku i tego, czy Irańczykom udało się włamać do zaatakowanych obiektów. Grupa zaangażowana w te operacje została określona kryptonimem „Refined Kitten” i od lata atakuje sektor energetyczny i wojskowy, jak również sojuszników Stanów Zjednoczonych takich jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Nie można wykluczyć, że Iran wykorzysta jeszcze bardziej swój arsenał w cyberprzestrzeni do zaatakowania celów w Stanach Zjednoczonych. Irańczycy prowadzili takie operacje już w przeszłości. Wprawdzie zdolności Iranu nie mogą równać się z Amerykanami, ale nie można określić reżimu ajatollahów mianem słabego gracza w cyberprzestrzeni.  Puntem zwrotnym dla rozwoju ich zdolności w przestrzeni wirtualnej był atak za pomocą Stuxenta na ośrodek wzbogacania uranu w Natanz.  Od tego czasu Iran dynamicznie rozwija swoje możliwości działania. Wzmocnieniu uległa obrona najważniejszych elementów systemu bezpieczeństwa oraz infrastruktury krytycznej. Wiele z nich zostało również odłączonych od Internetu.

W oficjalnym oświadczeniu Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) – odpowiedzialnego m.in. za ochronę infrastruktury krytycznej napisano, że urząd jest  świadomy wysokiego ryzyka cyberataków, których autorem może być Iran oraz grupy z nim powiązane. Christopher C. Krebs, który odpowiada za agencję cyberbezpieczeństwa i infrastruktury w DHS powiedział, że współpracuje blisko z wspólnotą wywiadowczą oraz innymi podmiotami odpowiedzialnym za bezpieczeństwo monitorując irańską aktywność.  W oficjalnym komunikacie prasowym NSA powiedziała, że w przeszłości występowało wiele incydentów cyberbezpieczeństwa, za którymi stał Iran. W czasie podwyższonego ryzyka, każdy powinien być bardziej wyczulony na wszystkie sygnały mogące świadczyć o ataku – czytamy w komunikacie NSA.

Operacje ofensywne Iranu w cyberprzestrzeni

W przeszłości, Iran wielokrotnie atakował infrastrukturę energetyczną, wodną czy systemy finansowe. Operacje te znacznie się zmniejszył po podpisaniu porozumienia nuklearnego. Po wycofaniu się z niego Stanów Zjednoczonych w 2018 roku, znowu aktywność irańskich hakerów uległa zwiększeniu. Iran zaatakował również sojuszników USA. W 2012 roku, jego celem stało się przedsiębiorstwo naftowe Saudi Aramco. Wirus wyczyścił dane z 30 tys. komputerów a na ekranie monitorów pojawiał się obraz przedstawiający palenie amerykańskiej flagi. Iran stał również za atakiem na amerykańskie kasyna w 2015 roku oraz w 2016 roku na banki w Stanach Zjednoczonych oraz tamę zlokalizowaną w pobliżu Nowego Jorku.

Irańczycy zaatakowali też członków 5 floty Stanów Zjednoczonych. W tym celu wykorzystali fałszywe profile na mediach społecznościach, przedstawiając się jako atrakcyjne kobiety szukające samotnych marynarzy. Osoby, które dały się nabrać na ten trik, dzieliły się z nimi informacjami. Irańczycy w ten sposób byli w stanie dowiedzieć się o ruchach okrętów marynarki Stanów Zjednoczonych.

Eksperci komentujący zaostrzające się relacje pomiędzy Iranem a Stanami Zjednoczonymi, podkreślają, że Teheran nie musi wykorzystywać dostępu, który uzyskał do sieci i systemów teleinformatycznych w USA. Może starać się je utrzymać na gorsze czasy i pogorszenie relacji z Waszyngtonem.

Zdaniem Davida Hoague, dyrektora technicznego z NSA, ostatnio irańscy hakerzy skupiają się głównie na zbieraniu informacji, a nie na niszczeniu danych. Głównych ich celem jest uzyskanie informacji na temat polityki USA w stosunki do Iranu. Grupy APT 33 i 34, które kojarzone są z reżimem ajatollahów wypróbują m.in. za pomocą metody siłowego łamania haseł uzyskać dostęp do kont wojskowych. Ze względu na fakt, że wiele osób używa tego samego hasła do kilku serwisów, strategia ta może okazać się skuteczna.

Cyberprzestrzeń niezbędnym elementem operacji wojskowych

Były analityk NSA Oren Falkowitz podkreśla, że cyberataki nie są magicznym sposobem na wygrywanie wojen i nie maja takiej możliwości rażenia jak ładunki nuklearne. Powiedział, że planowanie operacji w cyberprzestrzeni trwa miesiącami. Zauważył też, że jeżeli zostaną użyte to bardzo trudno się jest bronić przed nimi.

Cyberatak na Iran nie jest żadnym zaskoczeniem. Obecnie każdy konflikt zbrojny zaczyna się od operacji w cyberprzestrzeni. Nie powinien również dziwić cel takiej działalności. Wszystkie dostępne plany działań przewidują zastosowanie środków w cyberprzestrzeni do oślepienia przeciwnika lub zneutralizowania jego systemów rozpoznania. Warto też zadać pytanie, czy fakt, że cyberatak został przeprowadzony bez współdziałania z innymi rodzajami wojsk jest błędem, wynikającym ze złej współpracy jednostek cyber z ich konwencjonalnymi odpowiednikami czy może częścią operacji psychologicznej.  W końcu administracja Donalda Trumpa może odeprzeć krytykę przeciwników, że nie podjęła żadnych działań w odwecie za zestrzelenie amerykańskiego drona. Jest również pokazem dla Iranu możliwości Stanów Zjednoczonych, bo skoro udało się zneutralizować irańską obronę rakietową, to co jeszcze mogą zrobić Amerykanie?

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Andrettoni
czwartek, 27 czerwca 2019, 04:50

Nie wiem skąd pomysł, że w Iranie nie ma informatyków? Rozumiem, że USA jest w czołówce informatyzacji, ale to nie oznacza, ze Iran to jakieś małpki. Do nauki informatyki nie potrzeba komputera z dwoma super-drogimi kartami graficznymi. W czasach kiedy komputery domowe miały pamięć masową opartą o kasety magnetofonowe, nie było wielu posiadaczy takich zabawek, ale za to większość musiała poznać informatykę daleko głębiej niż dzisiejsi użytkownicy konsol, którzy nic wiedzieć nie muszą. Nie jestem informatykiem, a jako dziecko bawiłem się robiąc cracki do gierek na Amigę. Zaznaczam, że to nie było nielegalne, a robiło to całkiem sporo ludzi. uruchomienie wielu gier pod DOS wymagało znajomości poleceń konsoli i zmiany parametrów ustawień pamięci. Teraz komputery nie wymagają od przeciętnego użytkownika wiedzy o swoim działaniu, a do tego mamy względny dobrobyt, więc gry się częściej kupuje, a nie łamie. Dlatego oceniając Iran wolałbym coś wiedzieć o ich systemie edukacji oraz nasyceniu domów komputerami. Stwierdzanie, że są głupi i się nie nauczą prowadzi do niedoceniania przeciwnika. Stany Zjednoczone już raz nie doceniły przeciwnika i na skutek tego Chiny stały się potęgą. Proponowałbym nie robić tego po raz kolejny. Lepiej przyjąć, że w Iranie jest wielu informatyków zainteresowanych cyberatakami. Ostatnio USA w ramach sankcji zamknęły wiele popularnych gier online dla Irańczyków. Moim zdaniem jest to błąd, bo zamiast grać w LOLa zdenerwują się i mogą zająć się czym innym - np. informatyką i atakami na Pentagon. Młodzi ludzie potrafią być bardzo pomysłowi jak się zdenerwują, a do tego nikt ich nie kontroluje. Można więc powiedzieć, że zabraniając grania USA dołożyły sobie kolejnego przeciwnika w postaci dywizji zaangażowanych hakerów. Do tego zrobili wroga z ludzi, którzy potencjalnie w przyszłości mogli być postępowi i być największymi sojusznikami USA. Warto tu przy okazji dodać, że 99% ludzi powinno zmienić swoja percepcje Iranu to nie są pasterze kóz i podziemne bojówki siedzące w norach z kałachami, tylko dzieci grające w LoLa, a więc całkowicie inny poziom cywilizacyjny.

Gość
środa, 8 stycznia 2020, 07:04

1poziom -umie korzystać z przeglądarki wyszukując informacje i złożyć z części komputer 2)poziom -umie coś w excelu 3 poziom umie korzystać z narzędzi sieciowych/rozumie konfig ruterów/sieci 4 poziom -zaczyna pisac/modyfikować aplikacje w tym sieciowe do własnych celów

Andrettoni
wtorek, 25 czerwca 2019, 10:33

Jedna sprawa jeśli idzie o cyberataki - czy możemy zatem mówić, o już trwającej wojnie? Jeżeli wybuchnie wojna kinetyczna, pełnoskalowa i kiedyś napiszemy o tym w podręcznikach, to jaka date należałoby wstawić? A może dat powinno być kilka? Druga sprawa to kto wpina takie rzeczy do internetu? Dostęp do zarządzania tamą przez internet, albo do zarządzania obroną przeciwlotniczą? Rozumiem, ze można atakować prywatne osoby czy firmy, ale wpinanie poważnych rzeczy do internetu jest wysoce nieodpowiedzialne. Do przesyłania wrażliwych danych powinno się używać osobnych kabli fizycznie odseparowanych od ogólnej sieci. Jak ktoś tego nie robi i szuka oszczędności to sam prosi się o problemy.

Niuniu
wtorek, 25 czerwca 2019, 02:06

Jak to by było pięknie jeśli by można cyberatakiem wyłączyć obron powietrzną Iranu. Niestety wszystko wskazuje, że "sukces" tego ataku ma medialnie przykryć bezsilność ameryki wobec Państwa Ajatollachów. To raczej Iran w ostatnich latach popisał się kilkukrotnie przejmując sterowanie bezpilotowych amerykańskich aparatów szpiegowskich. Możliwe jest, że przejął również sterownie tego ostatniego którego następnie skierował do swej przestrzeni powietrznej gdzie mógł go bezkarnie zestrzelić. Skuteczny atak na irańskie wirówki był możliwy gdyż wirówki te zostały zakupione przez Iran już z wgranym zainfekowanym oprogramowaniem. Teraz taka sytuacja nie ma możliwości powtórki. Systemy rakietowe Iranu do internetu też na pewno nie są podłączone. Tak więc ich podatność na "infekcję" wrogim oprogramowaniem jest raczej zerowa. Niemniej Trump musi się czymś pochwalić po zestrzeleniu przez Iran amerykańskiego super drona za setki milionów dolarów i to tuż pod nosem najpotężniejszej na świecie marynarki wojennej. Kraj który uważa się za supermocarstwo deklasujące militarnie całą resztę świata, wydające na wojsko około 700 mld dolarów rocznie zostaje upokorzony przez kraj niszczony od dziesięcioleci sankcjami i embargiem na dostawy wojskowe. Kraj z wydatkami wojskowymi na poziomie kilku mld dolarów. To przecież nie może się zdarzyć. No i jest sukces - skuteczny cyberatak na systemy obronne tego kraju terorystów i fanatyków religijnych. A, że nikt nie może tego dowieść tym lepiej.

Marek1
piątek, 26 lipca 2019, 20:13

Religijni władcy Iranu(ajatollahowie) i ich zbrojne ramię Strażnicy Rewolucji to wg. ciebie NIE są fanatycy religijni ?? Iran tylko dlatego walczy z braćmi w wierze IS(Daesh), gdyż wie, że są oni niemożliwi do kontrolowania, gdy osiągną pewien poziom potencjału militarno-politycznego. Postrzeganie obecnej teokracji perskiej wyłącznie w kontekście pomocy wygłodniałym Polakom w czasie II wś przez Irańczyków jest dyletanckim idiotyzmem. Dla władców w Teheranie Polacy są i pozostaną znienawidzonym "ludem księgi" tak samo jak Amerykanie, Angole, Żydzi, Francuzi, itp. nacje wyrosłe na gruncie chrześcijaństwa i judaizmu. Społeczeństwo polskie o tym nie wie, bo ajatollahowie są fanatykami pragmatycznymi(w odróżnieniu np. od Daesh) i NIE pomagają USA w budowaniu koalicji przeciw sobie poprzez antagonizowanie się jednocześnie z USA, UE i całym, szeroko postrzeganym Zachodem. Pora przestać postrzegać dzisiejszy świat przez pryzmat tego, kto kiedyś nam pomógł, a kto zaszkodził.

Taki jeden Zdzisiek
wtorek, 25 czerwca 2019, 01:05

Tak, zneutralizowali.... Przecież ta ich obrona przeciwlotnicza, to pewnie jeszcze na lampach stoi.

Tom
poniedziałek, 24 czerwca 2019, 23:04

Nie sadze by Iran mial nawet 10% tego co ma USA w swoich laczach. I.e. cel Iran jest maly - cel USA jest duzy. Tez mysle ze Iran ma znacznie lepiej zorganizowane podgladanie lacz miedzynarodowych. Iran z koleji raczej nie ma tylu expertow by ten duzy cel USA dobrze ostrzelac.

Tweets CyberDefence24