Reklama

Armia i Służby

CYBERCOM: Wszystkie zespoły cyberbezpieczeństwa osiągnęły gotowość bojową

  • Kosmiczny Teleskop Spitzera, ilustracja: NASA/JPL-Caltech

Jak podaje w swoim oficjalnym komunikacie Departament Obrony USA, wszystkie 133 oddziały wojskowe odpowiedzialne za operacje przeprowadzane w cyberprzestrzeni osiągnęły wstępną gotowość bojową. Pełna gotowość bojowa oraz zwiększenie liczby zespołów planowane jest na koniec 2018 roku.

Departament Obrony USA poinformował, że wszystkie z 133 zaplanowanych zespołów osiągnęły wstępną gotowość bojową, a to oznacza, że mogą zacząć wykonywać operacje, do których zostały powołane. W zespołach jest obecnie 5 tys. żołnierzy, którzy będą odpowiadać nie tylko za bezpieczeństwo informatyczne misji przeprowadzanych przez wojsko, ale także wykorzystywać swoje cybermożliwości podczas operacji.

Do końca 2018 roku ilość żołnierzy ma wzrosnąć do 6,2 tys. przy pełnej gotowości operacyjnej. Pierwsze zespoły pozwalające na lepszą ochronę sieci informatycznych wojska powstały jeszcze w 2013 roku, co - jak nietrudno policzyć - spowodowało, że od momentu powstania pierwszych jednostek do ich wstępnej gotowości minęły 3 lata.

Admirał Michael Rogers, szef USCYBERCOM oraz NSA, stwierdził w komunikacie, że czas, w którym udało się to osiągnąć, jest zdecydowanie szybszy niż w przypadku tworzenia innych jednostek od zera. Według niego jest to związane ze zrozumieniem, jak ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w tej akurat domenie przez wszystkie inne siły armii amerykańskiej oraz administrację federalną.

Oprócz wymienianych już możliwości CYBERCOM ma jeszcze operacyjną zdolność do ochrony infrastruktury krytycznej Stanów Zjednoczonych. Ponadto niektóre z oddziałów mają przypisane swoje role wspierające, broniące lub przeprowadzające analizę zagrożeń sieciowych i planowanie strategiczne.

Cyber National Mission Force - ta grupa odpowiedzialna jest za obronę całego kraju, obserwując, blokując oraz przekierowując ataki z ważnych punktów sieciowych.

Cyber Combat Mission Force - te zespoły są odpowiedzialne za przeprowadzanie misji cybernetycznych oraz wspieranie operacji wojskowych.

Grupa Cyber Combat Mission Force - odpowiada ze obronę sieci Departamentu Obrony, obronę operacji wojskowych oraz przygotowanie cyberoddziałów.

Nie mniej ważna, jeżeli nie najważniejsza jest grupa Cyber Support, która zapewnia odpowiednie wsparcie analityczne oraz przygotowuje wsparcie przeznaczone dla misji krajowych oraz bojowych poza granicami kraju.

Czytaj też: Powstanie stały ośrodek szkolenia oddziałów do walki w cyberprzestrzeni

Reklama

Komentarze

    Reklama