Polityka i prawo
29 tys. nagrań zawierających dezinformacje na temat COVID-19 usuniętych z TikToka
29 tys. nagrań rozprzestrzeniających fałszywe informacje na temat pandemii koronawirusa i zawierających np. nieprawdziwe doniesienia medyczne lub błędne statystyki dotyczące COVID-19 zostały usunięte od początku roku w Europie z TikToka.
Jak poinformowało kierownictwo firmy, regulamin serwisu zabrania publikowania nieprawdziwych informacji, zwłaszcza takich, które mogłyby być szkodliwe dla zdrowia użytkowników lub bezpieczeństwa publicznego. Zgodnie z tą polityką TikTok w samej tylko Europie od początku bieżącego roku usunął 29 tys. nagrań zawierających fake newsy o pandemii koronawirusa. 3 tys. z nich zawierało nieprawdziwe dane medyczne i statystyki, które miały przekonać odbiorców, że liczba zakażeń w rzeczywistości jest dużo niższa, niż wynikałoby to z oficjalnych źródeł. Serwis dodał jednak, że od marca, kiedy media społecznościowe zalała fala dezinformacji związanej z pandemią, liczba tego typu treści powoli spada.
TikTok poinformował również, że zaczął oznaczać posty zawierające wyrazy, hasztagi i inne odniesienia do COVID-19 specjalną etykietą. W ten sposób od początku 2020 r. na europejskich stronach serwisu oflagowanych zostało ok. 7 mln nagrań, 700 tys. w samej Wielkiej Brytanii.
Komunikator udostępnił użytkownikom również specjalną stronę, zawierającą informacje o koronawirusie - odwiedziły ją łącznie 52 mln internautów, głównie z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii.
Z lipcowego raportu firmy wynika ponadto, że tylko w okresie między lipcem a grudniem 2019 r., TikTok ze swoich stron na całym świecie usunął 49 mln nieodpowiednich materiałów, jedna czwarta z nich zawierała treści pornograficzne lub przedstawiała akty seksualne.