Reklama

Polityka i prawo

Wlk. Brytania dołącza do USA w oskarżeniu Korei Płn. za cyberatak WannaCry

Siedziba brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ Fot. Domena Publiczna
Siedziba brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ Fot. Domena Publiczna

Wielka Brytania dołączyła we wtorek do USA w oskarżeniu Korei Północnej za cyberatak ransomware WannaCry, który w maju sparaliżował wiele instytucji na całym świecie, w tym szpitale i banki.

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii (ang. National Cyber Security Centre) oceniło, że "wysoce prawdopodobne" jest, iż północnokoreańska grupa hakerów Lazarus jest odpowiedzialna za jeden z największych cyberataków, z jakimi do tej pory przyszło zmierzyć się Zjednoczonemu Królestwu.

 

O stanowisku NCSC poinformowało brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Potępiamy takie działania i zrobimy wszystko we współpracy z właściwymi organami, by stawić czoło destrukcyjnemu, przestępczemu użyciu cyberprzestrzeni. (...) Sposób, w jaki Korea Północna wykorzystała atak WannaCry, świadczy o tym, że państwo to posunie się do każdego sposobu wykorzystania własnych możliwości w cyberprzestrzeni, aby obejść sankcje, które na nie nałożono

Tariq Ahmad - przedstawiciel brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych

 

Wcześniej we wtorek amerykański rząd wskazał Koreę Północną jako "bezpośrednio odpowiedzialną" za majowy atak ransomware.

 Czytaj więcej: Rząd USA oskarżył Koreę Północną o przeprowadzenie cyberataku WannaCry

Atak WannaCry wykorzystywał podatność nieaktualizowanych systemów Windows, pierwotnie wykrytą i zastosowaną do własnych celów przez amerykańską agencję NSA, która nie przekazała swojego odkrycia Microsoftowi. Opracowane przez NSA narzędzia umożliwiające przeprowadzanie ataków wyciekły i zostały udostępnione w sieci przez grupę hakerów znaną jako Shadow Brokers.

 

PAP - mini

Komentarze