Ponad 10 tysięcy adresów znajduje się obecnie na liście ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami. „Na listę trafiają strony wyłudzające dane lub pieniądze. Każde zgłoszenie jest weryfikowane w CSIRT NASK” - wskazuje Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Jak nie stać się ofiarą cyberprzestępców?
Dzięki współpracy Cyfryzacji KPRM z NASK PIB, UKE oraz operatorami telekomunikacyjnymi, w ubiegłym roku uruchomiono listę ostrzeżeń przed fałszywymi stronami. Z założenia inicjatywa ma alarmować użytkowników przed nadużyciami, w tym przed fałszywymi stronami internetowymi, za pośrednictwem których wyłudzane są dane osobowe lub pieniądze. „Do dziś znalazło się na niej już ponad 10 tysięcy adresów” - czytamy w oficjalnym komunikacie Cyfryzacji KPRM.
„Na listę trafiają strony wyłudzające dane lub pieniądze. Każde zgłoszenie jest weryfikowane w CSIRT NASK. Kiedy podejrzenia okazują się prawdziwe – strona trafia na listę ostrzeżeń, użytkownicy są ostrzegani przed wejściem na taką stronę, a operatorzy mogą ograniczać obsługę takiej strony. W niektórych wypadkach powiadamiane są też organy ścigania - prokuratura i policja” - tłumaczy minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Jak wskazano w komunikacie, podejrzaną stronę może zgłosić każdy. Wystarczy jedynie wypełnić specjalny internetowy formularz. Z kolei sama lista ostrzeżeń jest dostępna publicznie.
„Cyberprzestępcy nie mają litości. Ostatnie miesiące i tygodnie to czas ich wyjątkowej aktywności” - wskazuje Cyfryzacja KPRM. Aby okraść użytkowników, wykorzystają m.in. lęk, niepokój o bliskich oraz chęć zadbania o zdrowie. W tym kontekście najważniejsza jest czujność - to niezmiennie fundament cyberbezpieczeństwa.
Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo?
A co konkretnie należy zrobić, aby nie stać się ofiarą cyberprzestępców? Cyfryzacja KPRM zaprezentowała kilka prostych sposobów, które pozwolą podnieść bezpieczeństwo użytkowników:
Warto zgłosić
Cyberprzestępcy najczęściej podczas wrogich działań wykorzystują metodę tzw. phishingu. „Ta nazwa nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z fishingiem, czyli - po angielsku - łowieniem ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną >przynętę<” - wyjaśnia Cyfryzacja KPRM.
W oficjalnym komunikacie podkreślono, że phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. Stosujący go cyberprzestępcy wykorzystują znaną technikę, która ma spowodować że podejmiemy działania zgodne z ich zamierzeniami. „To dlatego kuszą nas sensacyjnymi tytułami, rzekomymi niepowtarzalnymi ofertami, czy promocjami, które nigdy więcej się nie powtórzą. Są przy tym bezwzględni” - wskazuje Cyfryzacja KPRM. Jak podkreślono, cyberprzestępcy podszywają się np. pod firmy kurierskie, urzędy, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych. Podczas działań wykorzystują w coraz większym stopniukomunikatory i portale społecznościowe.
„Cyberprzestępcy nie ustają w wysiłkach, by stale tworzyć nowe metody oszukiwania nas, czy wyłudzenia naszych pieniędzy lub danych. Dlatego my także nieustannie musimy być czujni. Weryfikujmy informacje, nie działajmy w emocjach, a jeśli mamy pewność, że jesteśmy świadkami przestępstwa, zgłaszajmy to” - radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Incydenty można zgłosić wchodząc na stronę https://incydent.cert.pl i wypełnić dostępny tam formularz.
SZP/Cyfryzacja KPRM
KomentarzeLiczba komentarzy: 0