„UWAGA! CYBEROSZUST". KNF i policja ostrzegają przed nową metodą oszustów

18 grudnia 2020, 11:48
bitcoin-3997860_960_720
fot. Ashraful6400 / pixabay
CyberDefence24
CyberDefence24

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wraz z policją ostrzegają przed oszustami posługującymi się sfałszowanymi dokumentami z logotypami KNF/UKNF. Komisja uruchomiła specjalną stronę z przykładami działań oszustów próbujących wyłudzić pieniądze.

Jak podała w piątek KNF, do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego napływają liczne sygnały dotyczące działalności osób posługujących się sfałszowanymi dokumentami z logotypami KNF/UKNF lub powołujących się na rzekome działanie na zlecenie KNF, które próbują uwiarygodnić tym samym swoje działania.

Dlatego Komisja na stronie internetowej UWAGA! CYBEROSZUST zamieściła przykłady działań oszustów, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Proponują oni m.in. fikcyjne transakcje pośrednictwa wymiany kryptowalut lub weryfikację kosztów produktów lub usług oferowanych przez podmioty nadzorowane przez KNF.

Strona kampanii zawiera również podstawowe wskazówki i porady, które warto uwzględnić podczas kontaktów z osobami lub podmiotami, próbującymi dokonać oszustwa „metoda? na KNF”. Jak podkreśliła Komisja, głównym celem kampanii jest zwrócenie szczególnej uwagi na fakt, że nadzór KNF nigdy nie wiąże się z udziałem pracowników Urzędu KNF w bezpośrednich relacjach z klientami instytucji finansowych czy w jakichkolwiek transakcjach.

Co do wykorzystywanej często przez oszustów kwestii wymiany kryptowalut, Komisja przypomina, że rynek ten nie jest w Polsce rynkiem regulowanym, KNF nie licencjonuje, nie rejestruje, ani nie nadzoruje giełd kryptowalutowych ani kantorów kryptowalut. Kryptowaluty, ani obrót nimi, nie są elementami rynku finansowego. 

image
Oferta sklepu Defence24

 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
123 abc
piątek, 18 grudnia 2020, 18:14

za takie podszywanie jest odsiadka. Tyle tylko, że Ci oszuści nie chodzą po posterunkach tylko mają swoje inne cele - na razie nie w więzieniu. Jak ich złapać? Trzeba rozpracować ich sposób działania i w kązdym dużym mieście przygotować jeden posterunek do szybkiej 15 minutowej akcji. Jak jakaś wielka firma produkcyjna przyjmie takich domokrążców, to ochronie powiedzieć aby ich zajęli parę minut jak będą wychodzić z biura i telefon na dany komisariat celem odebrania miłych gości - przebierańców.

vipmig
sobota, 19 grudnia 2020, 11:41

Ignorancja i brak wiedzy w temacie jest tak wielka w temacie cybersecurity że "gud lak "

dude
niedziela, 20 grudnia 2020, 15:46

Skoro cytujemy KNF to może warto by zadać sobie pytanie jaki procent "ostrzeżeń" KNF udaje się potwierdzić wyrokiem skazującym. I jeżeli ponad 90% ostrzeżeń się nie zostaje potwierdzone przez niezależny sąd, to czy nie należałoby mówić o Komisji Pomówień Finansowych?

Tweets CyberDefence24