Biznes i Finanse
Urządzenia Apple’a mogą zakłócać pracę rozruszników serca
Urządzenia Apple mogą zakłócać działanie sprzętu medycznego, w tym rozruszników serca i defibrylatorów – wskazuje amerykański gigant w oficjalnym komunikacie. Koncern zaleca, aby podczas korzystania z jego rozwiązań zachować „bezpieczną odległość”, wynoszącą ponad 15 cm, a w niektórych przypadkach powyżej 30 cm od urządzenia medycznego.
Jak wskazuje Apple w oficjalnym komunikacie, wiele urządzeń elektronicznych wykorzystuje magnesy oraz podzespoły i moduły radiowe, których działanie emituje pola elektromagnetyczne. W związku z tym w pewnych przypadkach może to prowadzić do zakłóceń w funkcjonowaniu sprzętu medycznego. „Na przykład wszczepione rozruszniki serca i defibrylatory, mogą zawierać czujniki reagujące przy bliskim kontakcie na magnesy i moduły radiowe” – tłumaczy amerykański koncern.
W celu minimalizacji ryzyka firma zaleca, aby trzymać jej urządzenia w „bezpiecznej odległości od urządzenia medycznego”. Jak podaje Apple, jest to ponad 15 cm, a w przypadku bezprzewodowego ładowania powyżej 30 cm. Dodatkowo, osoby posiadające tego typu sprzęt medyczny powinny skonsultować się z jego producentem lub lekarzem w celu uzyskania konkretnych porad.
Jeśli podejrzewasz, że produkt Apple zakłóca działanie urządzenia medycznego, przestań używać produktu Apple i skonsultuj się z lekarzem oraz producentem urządzenia medycznego.
Koncern wskazał na konkretne urządzenia zawierające magnesy, a więc te, które należy trzymać w „bezpiecznej odległości” od sprzętu medycznego. W pierwszej grupie znalazły się słuchawki AirPods i etui ładujące, w tym AirPods Max z etui Smart Case. Problem dotyczy także: Apple Watch oraz akcesoriów (paski do Apple Watch czy sprzęt do ich ładowania), HomePod i iPad wraz z dodatkami (iPad, iPad mini, iPad Air, iPad Pro, Smart Cover i Smart Folio do iPada, Smart Keyboard i Smart Keyboard Folio do iPada, klawiatura Magic Keyboard do iPada).
To jednak nie koniec. Magnesy i podzespoły mogące zakłócać pracę urządzeń medycznych znajdują się także w najpopularniejszym sprzęcie koncernu. Mowa tu o iPhone’ach (modele iPhone 12) i akcesoriach MagSafe, komputerach Mac (Mac mini, Mac Pro, MacBook Air, MacBook Pro, iMac, Apple Pro Display XDR) oraz słuchawkach Beats (Beats Flex, Beats X, Powerbeats Pro, UrBeats3).
Równocześnie firma informuje, że niektóre inne produkty Apple posiadają magnesy, lecz „najprawdopodobniej nie będą one zakłócać działania urządzeń medycznych”.