Twitter walczy z terrorystami. Algorytmy to za mało

16 lutego 2016, 22:09
Flaga Daesh. Fot. Wikimedia Commons.

Od połowy 2015 r. Twitter zawiesił  125 tys. kont dżihadystów, którzy na swoich kanałach propagowali terrorystyczne treści i udostępniali filmiki z egzekucji. To jednak kropla w morzu potrzeb, bo rosnąca fala niedozwolonych wpisów rośnie. Grupy słabo opłacanych studentów i mieszkańców krajów trzeciego świata nie są w stanie wyłapać wszystkiego, a żaden algorytm nie jest doskonały.

Kulisy walki Twittera ze zwolennikami Daesh ujawniają dziennikarze The Independent. Ich artykuł pokazuje, że amerykańska firma starając się być bastionem wolności słowa ma problem z nielegalnymi treściami zamieszczanymi przez terrorystów. Błędem jest wyobrażenie o wojownikach Daesh jako o ludziach pustyni odciętych od cywilizacji. To zazwyczaj osoby świetnie poruszające się w cyfrowym świecie, z ogromną wiedzą i biegłością w korzystaniu z internetowych narzędzi. Doskonale wykorzystują je do swojej propagandy.

Ciężko z tym walczyć za pomocą komputerowych algorytmów. Te narzędzia nie są jeszcze tak rozwinięte, by wyłapać mowę nienawiści czy obraźliwe treści publikowane w sieci. Programy nie są w stanie odróżnić zakazanych treści od legalnych politycznych komentarzy.

Terroryści Daesh w swojej pracy czasami wykorzystują automatyczne konta, które publikują w sieci nienawistne komentarze. Takie informacje są jeszcze względnie łatwe do wyłapania i zablokowania – na podobnej zasadzie, na jakiej programy są w stanie odseparować spam. Gorzej, gdy wpisy tworzy prawdziwa osoba, a nie automat. Wtedy ryzyko wykrycia przez komputerowe narzędzia spada do zera.

Dlatego Twitter nie polega tylko na algorytmach i zatrudnia armię ludzi, którzy każdego dnia przeczesują sieć w poszukiwaniu nielegalnych treści. Problem w tym, że to fatalnie opłacani pracownicy, zazwyczaj studenci lub mieszkańcy biedniejszych krajów, jak Filipiny. Zarabiają mniej niż 500 dolarów miesięcznie, a ich praca to codzienne oglądanie filmów z dziecięcą pornografią i terrorystycznymi egzekucjami. Lepiej zarabiające zespoły z USA i Irlandii, które zajmują się czytaniem twitterowych profilów oznaczonych jako „szerzące treści terrorystyczne”. Praca tych osób też nie jest łatwa. Muszą sami interpretować wpisy i podejmować decyzje, które treści są legalne, a które nie. Jak zapewniają fachowcy zatrudnieni przez amerykańskiego molocha, nie jest to łatwe zadanie.

Wszystkie te zespoły opierają swoją pracę na zgłoszeniach od użytkowników Twittera. Bez aktywności internautów wyłapanie nienawistnych treści byłoby niemal niemożliwe. W ten sposób to sami użytkownicy wskazują, co ich zdaniem jest dozwolonym politycznym dyskursem, a co przekracza granicę przyzwoitości.

Okazuje się, że internetowa aktywność staje się kwestią życia i śmierci. Przekonał się o tym pochodzący z Wielkiej Brytanii hacker Daesh Junaid Hussain, który zginął w ataku dronów w 2015 r. Wojskowi swoją decyzję o ataku tłumaczyli właśnie jego aktywnością na Twitterze. Z kolei szef Twittera Dick Costolo otrzymał śmiertelne pogróżki po tym, jak udostępnił zainteresowanym organom informacje o kontach związanych z Daesh.

Źródło: The Independent

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Jayvee
środa, 18 maja 2016, 06:34

POZOR!!!! Na společnost ACEMA , je to pÅoenmej™vané AC Money. Jsou to nejvÄ›tší podvodníci, nic jim nepodepisujte, nejde to pak vrátit zpÄ›t. Podepsala jsem jim jen dodatek a tím se upsala k horentním splátkám a úrocím. Slibovali 8 % ročnÄ› a místo toho je to 38% ročnÄ›!! Už chápu proč se pÅ™ejmenovali. POZOR tedy na společnost ACEMA !!!!

Jaelyn
sobota, 21 maja 2016, 10:50

You saved me a lot of haslse just now. http://krkboewna.com [url=http://snxdmxxjgj.com]snxdmxxjgj[/url] [link=http://itcqyps.com]itcqyps[/link]

Stitches
środa, 18 maja 2016, 21:57

Yes, I got 3* on 30 with no power ups. Still trying to finish without them. Have all 3*s on SaT, but not all feathers. Last I looked, I din;7#821&dt have any MEs (but have been playing Cherry Blossoms today).

Sherry
czwartek, 19 maja 2016, 04:50

I was basically wondering if you ever thought of changing the design of your web site? Its very well written; I really like what youve got to say. But maybe you could include a little more in the way of written content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of wording for only having one or two phorhgtapos. Maybe you can space it out better? http://uhbzntxlp.com [url=http://tjczbfalqmw.com]tjczbfalqmw[/url] [link=http://rjtyxi.com]rjtyxi[/link]

Tweets CyberDefence24