Reklama

Polityka i prawo

Trwa dramatyczna walka o ewakuację z Afganistanu dziewczęcej grupy wynalazczyń Afghan Dreamers

Zespół Afghan Dreamers / Fot. UNICEF / Facebook UNICEF
Zespół Afghan Dreamers / Fot. UNICEF / Facebook UNICEF

Zafascynowane robotyką młode wynalazczynie z grupy Afghan Dreamers walczą o możliwość ucieczki z kraju opanowanego przez talibów – informują media. Stawką jest nie tylko ich dalsza edukacja, ale nawet i życie. Pomoc członkiniom zespołu zaoferowała prawniczka z Kanady.

„Boją się tego, co przyniesie jutro. Chcą się dalej uczyć. Chcą dalej być przyszłością Afganistanu. To jednak dla nich ekstremalnie niebezpieczna sytuacja” – oceniła w rozmowie ze stacją telewizyjną CBC prawniczka zajmująca się zagadnieniami praw człowieka Kimberley Motley.

Motley powiedziała, że premier Kanady Justin Trudeau zawsze był „zagorzałym kibicem” dziewczęcego zespołu zajmującego się robotyką, z którego członkiniami spotkał się w 2018 r. Jej zdaniem kraj powinien zaoferować wszystkim dziewczętom z zespołu pomoc w ucieczce i nadać im status uchodźczyń, tak jak to zostało obiecane w przypadku innych 20 tys. osób z Afganistanu.

Afghan Dreamers to zespół liczący 20 osób, w skład którego wchodzą dziewczęta w wieku od 12 do 18 roku życia. Łączy je wspólna pasja – robotyka, a ich osiągnięcia na polu wynalazczości i nauki zostały okrzyknięte przez zachodnie media dowodem na to, jak wielki wpływ na jakość życia kobiet ma wolność.

Talibowie przejmują władzę 

W niedzielę po wycofaniu się z kraju sił USA kontrolę nad stolicą Afganistanu – Kabulem bez walki przejęli talibowie.

Według Motley w ciągu ostatniego tygodnia talibowie zdobywający coraz większe wpływy w kraju „chodzili od drzwi do drzwi i wyciągali z domów dziewczęta zmuszając je do wyjścia za mąż”.

„Ogromnie martwimy się tym, co może stać się afgańskiemu zespołowi młodych robotyczek” – mówiła prawniczka. „Te dziewczyny chcą zostać inżynierkami, chcą partycypować w społeczności specjalistów ds. sztucznej inteligencji, w dodatku odważyły się marzyć o sukcesie” – dodała.

„Błagamy kanadyjski rząd, błagamy premiera Trudeau, który był wspaniałym kibicem młodych Afganek, pozwólcie im przyjechać do Kanady” - zaapelowała.

Kanada podczas wizyty zespołu w 2018 r. była dla Afghan Dreamers bardzo gościnnym krajem. Dziewczęta zwyciężyły tam w konkursie Rookie Star Award, zdobywając największą nagrodę w kategorii „robotyka”.

Obecnie nie wiadomo, gdzie przebywają dziewczęta. Według relacji jednego z dziennikarzy BBC, były widziane na lotnisku w Kabulu.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze