Reklama

Technologie

W Rosji brakuje informatyków z powodu wojny z Ukrainą. 170 tys. wakatów

W Rosji brakuje 170 tys. specjalistów. Powodem jest wojna na Ukrainie
W Rosji brakuje 170 tys. specjalistów. Powodem jest wojna na Ukrainie
Autor. Gevorg Avetisyan/ Unsplash/ Domena publiczna

W Rosji brakuje około 170 tys. informatyków, co jest wynikiem masowych wyjazdów tych specjalistów za granicę - poinformował we wtorek wiceszef MSW Igor Zubow. Przyznał on, że odpływ pracowników branży IT nastąpił w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję.

Reklama

"W związku z reżimem sankcji doszło do odpływu informatyków do innych krajów, był on znaczny. Skalę zapotrzebowania eksperci oceniają na około 170 tys." - powiedział Zubow na spotkaniu w Radzie Federacji (wyższej izbie parlamentu Rosji).

Reklama

Czytaj też

Reklama

Wiceminister dodał, że ogółem w tej branży zatrudnionych jest około 1 mln osób.

Kraje zachodnie nałożyły sankcje na Rosje w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę z 24 lutego.

Pod koniec marca br. Rosyjskie Stowarzyszenie Komunikacji Elektronicznej prognozowało, że nawet 70-100 tys. osób może w kwietniu wyjechać w Rosji w drugiej fali exodusu specjalistów IT. W pierwszej fali z Rosji wyjechało od 50 do 70 tys. osób.

O sytuacji na rynku pracy w IT w Polsce i o tym, czy sytuację uratują specjaliści ze Wschodu pisaliśmy w ostatnim weekendowym wydaniu #CyberMagazynu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/PAP/NB

Reklama

Komentarze

    Reklama