Reklama

Technologie

Upał zmusił Google i Oracle do wyłączenia serwerów

Autor. blende12 / Pixabay

Rekordowe upały w Wielkiej Brytanii zmusiły firmy Google i Oracle do wyłączenia części ich serwerów w centrach przetwarzania danych w Londynie. Zawiodły tam systemy chłodzenia, które nie podołały ekstremalnym warunkom cieplnym.

Reklama

Centra przetwarzania danych wymagają dużej mocy systemów chłodzących, ponieważ pracujące tam serwery generują bardzo dużo ciepła.

Reklama

W przypadku londyńskich placówek Google'a i Oracle, okazało się, że ciepło wytwarzane podczas pracy serwerów w zestawieniu z upałem, osiągającym temperaturę 39 stopni Celsjusza doprowadziły do konieczności tymczasowego wyłączenia centrów przetwarzania danych. Układy chłodzące nie podołały zadaniu odpowiedniego schłodzenia środowiska pracy serwerów.

Tropikalne temperatury w serwerowni Oracle

Problemy w centrum przetwarzania danych Oracle wystąpiły we wtorek około 16.00 czasu lokalnego, kiedy firma poinformowała, że dwie jednostki chłodzące w placówce zepsuły się, nie mogąc dłużej pracować z wydajnością większą niż maksymalna zaprojektowana dla wykorzystywanych tam urządzeń.

Reklama

Czytaj też

Kiedy wysiadło chłodzenie, temperatura w serwerowni zaczęła rosnąć, a niektóre systemy zaczęły samoczynnie wyłączać się w ramach procedury ochronnej mającej zabezpieczyć je przed zniszczeniem w wyniku przegrzania.

Oracle poinformowało, że rozwiązało problemy z chłodzeniem krótko po 10.00 rano lokalnego czasu w środę.

Gorąco również w chmurze Google'a

Również we wtorek, kiedy Wielka Brytania doznała najwyższego w historii wzrostu temperatury a w całym kraju wprowadzono ostrzeżenie trzeciego stopnia przed upałem, problemy wynikające z nadzwyczajnych warunków dotknęły jedną z placówek Google'a w Londynie.

W centrum przetwarzania danych dla usługi Google Cloud również wysiadły systemy chłodzenia, które nie dały rady dłużej pracować ze zwiększoną wydajnością. Google poinformowało, że w związku z tym zdecydowało o wyłączeniu niektórych układów, aby zapobiec ich zniszczeniu.

Czytaj też

Problemy Google'a zostały rozwiązane około 7.00 rano lokalnego czasu w środę, a jak poinformowała spółka, w ich wyniku ucierpiała jedynie „bardzo niewielka liczba klientów". 

Eksperci nie dowierzali

Serwis BBC pisze , że eksperci, z którymi rozmawiali dziennikarze oceniali do wtorku, iż współczesne centra przetwarzania danych są zbudowane w taki sposób, że niemożliwe jest, aby doszło tam do jakichś problemów w związku z upałami. 

Problemy Google'a i Oracle są zatem niespodzianką i to bardzo niemile widzianą – przynajmniej dla tych, którzy negują szybko postępujące zmiany klimatu i globalne ocieplenie.

Firmy, jak pisze BBC, spodziewały się kłopotów – dlatego zarówno Google, jak i Oracle, w poniedziałek wieczorem wdrożyły plany postępowania na wypadek awarii, spowodowanej upałem.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze