Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Szef Microsoft: Inwazja Rosji na Ukrainę to pierwsza poważna wojna hybrydowa

Brad Smith; Microsoft
Autor. Microsoft, materiały prasowe

Inwazja Rosji na Ukrainę, to pierwsza w historii poważna wojna hybrydowa, ponieważ atak cybernetyczny, wymierzony w ponad 300 celów związanych z ukraińskim rządem, został skoordynowany z atakiem militarnym - ocenił Brad Smith, prezes amerykańskiej firmy Microsoft, cytowany w czwartek przez dziennik „Guardian”.

Reklama

Smith przekazał, że "pierwsze pociski" w czasie wojny na Ukrainie zostały wystrzelone w cyberprzestrzeni, gdy rosyjski wywiad rozpoczął atak z użyciem złośliwego oprogramowania przeciwko kluczowym witrynom ukraińskiego rządu kilka godzin przed rozpoczęciem ataku militarnego.

Reklama

Nie jest jasne, jak poważny wpływ miał ten cyberatak, ale szef Microsoftu zapewnił, że Rosja "precyzyjnie ukierunkowała" swoje cyberataki przed i w trakcie wojny, która wybuchła 24 lutego, w stosunku do swoich wcześniejszych działań tego typu.

Operacje cybernetyczne ewoluują w trakcie konfliktu. Zaczęły się od fali ataków typu blokada usług (DoS), które miały na celu prowadzenie wojny psychologicznej przeciwko Ukraińcom i przekonanie ich, że "nie mają szansy na wygranie tej wojny" - wyjaśnił Smith.

Reklama

Wedle jego słów, kiedy wybuchła wojna, strategia cyberataków zaczęła opierać się na precyzyjnym celowaniu w wiele ważnych ukraińskich sektorów. Następnie, Rosjanie zaczęli łączyć ataki konwencjonalne i cybernetyczne, co oznaczało, zdaniem prezesa Microsoftu, "nową formę wojennej amfibii w cyberprzestrzeni".

Czytaj też

Od początku konfliktu doszło do "40 różnych fal niszczycielskich ataków" cybernetycznych przeciwko setkom różnych celów na Ukrainie - poinformował Smith.

"Obserwowaliśmy jak w ciągu kilku dni Rosjanie przeszli od niszczenia sieci elektrowni jądrowej do atakowania tej elektrowni" - dodał szef Microsoftu, którego słowa, według "Guardiana", odnosiły się do działań w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, przejętej przez wojska rosyjskie w marcu.

Jak podkreślił Smith, kierowana przez niego firma jest zaangażowana w pomoc Ukrainie, zapewniając bezpłatne usługi warte 100 mln dolarów. Tydzień przed rozpoczęciem wojny firma pomogła 16 z 17 systemów ukraińskich ministerstw przenieść się z serwerów fizycznych w rządowych budynkach na zdalne serwery w chmurze, aby mogły przetrwać bombardowanie - dodał.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama