Reklama

Technologie

Sztuczna inteligencja w radiu. Poprowadzi audycje zamiast człowieka

Co potrafi już teraz sztuczna inteligencja?
Co potrafi już teraz sztuczna inteligencja?
Autor. Eric Nopanen/ Unsplash/ Domena publiczna

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji wracają pytania o zawody, które mogą potencjalnie zostać wyparte przez AI. Jako jeden z nich wskazywany jest dziennikarz, którego w pisaniu tekstów częściowo może już zastąpić maszyna. Okazuje się, że to nie wszystko - pojawił się projekt stworzenia stacji radiowej, w której audycje prowadzi sztuczna inteligencja - RadioGPT.

Reklama

Rosnąca popularność ChatGPT, ale i pojawienie się w przestrzeni publicznej innych rozwiązań, w które inwestują giganci tacy jak Google czy Microsoft sprawia, że należy zadać sobie pytania nie tylko o szanse, ale i ryzyko czy zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozwój AI.

Reklama

Inną kwestią są zawody, które ta technologia wyprze z rynku, sprawiając, że staną się one zbędne. Do tej pory mówiło się głównie o generowaniu tekstu przez ChatGPT. To nie wszystko: powstała już pierwsza stacja radiowa – RadioGPT, gdzie to AI poprowadzi audycje.

Czytaj też

Sztuczna inteligencja poprowadzi audycję?

Jak podaje ITbiznes , to serwis za pośrednictwem którego można stworzyć własną stację. To pomysł firmy Futuri z Cleveland w stanie Ohio.

Reklama

Na czym polega działanie tej technologii? AI najpierw skanuje media społecznościowe oraz inne źródła informacji w sieci, identyfikując trendy na lokalnym rynku medialnym. Z kolei GPT-3 sam wyszukuje lokalne wiadomości i uruchamia skrypt do tworzenia anteny. Sztuczna inteligencja przekształca go w dźwięk, dzięki czemu możliwe jest zaplanowanie emisji. Dodatkowo możliwy jest wybór głosów „wirtualnych gospodarzy” programów, by AI jak najbardziej "udawała" rzeczywistych radiowców.

Inne umiejętności sztucznej inteligencji? Generowanie postów w mediach społecznościowych, blogów i wszelkich treści, związanych z materiałem emitowanym aktualnie na antenie. Niewątpliwie czekają nas ciekawe czasy pod względem tego, co jeszcze będzie potrafiła SI.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama