Reklama

Technologie

Polski system częściowo zastąpi opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Autor. Tim Mossholder/ Unsplash/ Domena publiczna

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) wraz z partnerami – Stowarzyszeniem KOBO oraz Big Idea Technology otrzymał dofinansowanie z NCBR w ramach konkursu „Rzeczy są dla ludzi”. Konsorcjum opracuje i wdroży system Sagacity, który ułatwi funkcjonowanie przede wszystkim osobom z niepełnosprawnościami.

Dzięki rozwiązaniu, opartemu o bezprzewodowe wzmacniacze sygnałów bioelektrycznych na rynku dostępne ma być narzędzie, umożliwiające sterowanie za ich pomocą systemem inteligentnego domu. System Sagacity bazuje na rozwiązaniach opartych o technologie 433 Mhz, które nie wymagają dokonywania znaczących zmian wewnątrz lokali mieszkalnych. Wystarczyć ma jedynie posiadanie standardowej instalacji elektrycznej oraz WiFi.

Opracowana przez ekspertów OPI PIB wraz z partnerami technologia Sagacity ma umożliwić zarządzanie sprzętami bez konieczności polegania na - tradycyjnie rozumianej - sprawności ruchowej czy głosowej. Umożliwi to zwiększenie samodzielności osób z trudnościami funkcjonalnymi, które na co dzień będą mogły stać się mniej zależne od swoich opiekunów.

Natomiast, w przypadku użytkowania technologii Sagacity przez osoby w pełni sprawne, nowa forma sterowania systemem inteligentnego domu ma być wygodniejsza niż rozwiązania obecnie dostępne na rynku.

Polecamy: Brytyjska służba zdrowia współdzieli dane pacjentów z ponad 40 firmami

"To już kolejny projekt opracowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB), który zdobył uznanie ekspertów z NCBR. W tym roku uzyskaliśmy m.in. dofinansowanie na wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnostyce raka prostaty. Wyraźnie widać, że nowe technologie mają coraz większe zastosowanie w ochronie zdrowia i życia. Nowy system Sagacity będzie oczywiście ułatwiał funkcjonowanie osobom całkowicie sprawnym, ale jego wykorzystanie przede wszystkim przez osoby z dysfunkcjami ruchu lub mowy jest szczególnie cenne. Wiele podstawowych czynności, które do tej pory wymagały pomocy opiekuna, będzie mogło być realizowanych samodzielnie przez osoby z niepełnosprawnościami" – stwierdza dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB).

Wykorzystanie ruchu gałek ocznych i napięcia mięśniowego

System będzie służył do sterowania funkcjonalnościami inteligentnego domu za pomocą sygnałów bioelektrycznych. Technologia ta umożliwi sterowanie oświetleniem (włącznikami światła) oraz gniazdkami elektrycznymi za pomocą wzmacniaczy EOG (wykorzystanie ruchu gałek ocznych) i EMG (wykorzystanie napięcia mięśniowego i ruchu). W przyszłości również będzie możliwe zastosowanie tej technologii w np. kontroli ustawień łóżek medycznych, monitoringu pracy pompy przeciwodleżynowej czy też w zastosowaniu funkcji wzywania opiekuna (przycisk alarmowy).

"Rozwój wzmacniaczy EOG/ EMG ma potencjał podniesienia komfortu życia wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, którym codzienne czynności sprawiają trudności. Początkowo, w ramach projektu opracowany zostanie system umożliwiający kontrolę oświetlenia oraz gniazdek elektrycznych, ale w przyszłości planujemy poszerzenie funkcjonalności" – komentuje Cezary Biele, kierownik Laboratorium Interaktywnych Technologii w OPI PIB.

Unikalny „PIN bioelektryczny”

Na rynku funkcjonuje już wiele inteligentnych asystentów, ale te narzędzia opierają się na kontroli dotykiem lub głosem. Często ich obsługa wymaga również znajomości określonego języka, a także niezbędne jest głośne i wyraźne wypowiadanie komend.

W tym przypadku zostanie stworzona platforma oprogramowania, zdolna do interpretacji i odnajdywania indywidualnych wzorców bioelektrycznych danej osoby. Zastosowane rozwiązanie umożliwi zidentyfikowanie i autoryzację użytkownika na podstawie danych z EOG/ EMG. Jest to tzw. metoda „PIN’u bioelektrycznego”, która polega na zarejestrowaniu określonego wzorca bioelektrycznego, identyfikującego użytkownika urządzenia.

Przeczytaj także: Eksperci: emoji utrudniają wykrywanie nadużyć w sieci

Nowy system stanowi nowość zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym. Uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu NCBR „Rzeczy są dla ludzi”. Innowacyjne narzędzie powinno być dostępne dla klientów najpóźniej w maju 2025 r.

Na podst. informacji prasowej

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama