Reklama

Technologie

„Oppenheimer” i Dolina Krzemowa. Wyciągniemy wnioski z historii?

Autor. Universal Pictures

„Historia Oppenheimera powinna stanowić przestrogę dla Doliny Krzemowej” – tak na temat rozwoju nowych technologii - w tym AI - wypowiedział się Christopher Nolan.

Reklama

Reżyser Christopher Nolan wypowiedział się na temat rozwoju nowych technologii podczas premiery jego najnowszego filmu „Oppenheimer", do której doszło w Nowym Jorku.

Reklama

Film opowiada historię amerykańskiego fizyka Roberta Oppenheimera, który dowodził Projektowi Manhattan, czyli trwającemu podczas II wojny światowej przedsięwzięciu, mającemu na celu opracowanie pierwszej bomby atomowej.

Zdaniem Nolana, zekranizowana historia powinna stanowić przestrogę dla osób tworzących dzisiaj nowe technologie. Jak wskazał reżyser takich filmów jak „Batman" czy „Incepcja", Robert Oppenheimer żałował, że tworząc swoje rewolucyjne innowacje, nie wziął pod uwagę konsekwencji ich zastosowania. Momentem przełomowym, zmieniającym jego dotychczasowe spojrzenie, był 6 sierpnia 1945 roku i atak bombowy na japońską Hiroszimę.

Reklama

Czytaj też

Sztuczna inteligencja jak broń atomowa?

Christopher Nolan zapytany podczas premiery przez jednego z dziennikarzy o to, czy Dolina Krzemowa może nauczyć się czegoś istotnego z jego najnowszego filmu, odpowiedział: „Kiedy wprowadzasz innowacje za pomocą technologii, musisz upewnić się, że istnieje odpowiedzialność".  

Kontynuując swoją wypowiedź Nolan stwierdził, że Big Techy niejednokrotnie o tej odpowiedzialności w swoich działaniach zapominały.

„Firmy kłóciły się w ostatnich latach o słowa takie jak >>algorytm<<, nie wiedząc, co ono oznacza. Po prostu nie chciały brać odpowiedzialności za to, co ten algorytm robi" – mówił Nolan, cytowany przez "Verge" .

Jego zdaniem, rozwój sztucznej inteligencji może być bardzo groźny dla ludzkości. „Musimy pociągnąć ludzi do odpowiedzialności za to, co robią z wytworzonymi przez nich narzędziami" – stwierdził, dodając że nie można dopuścić do sytuacji, w której uznamy, że AI to „odrębny podmiot".

„Kiedy rozmawiam z czołowymi badaczami w dziedzinie sztucznej inteligencji, to oni dosłownie określają obecny moment, jako swój >>moment Oppenheimera<<" – kontynuował.

„Warto patrzeć na jego historię, aby zobaczyć jaka jest odpowiedzialność naukowców opracowujących nowe technologie i jakie niezamierzone konsekwencje mogą mieć ich działania" – podsumował Nolan.

Kiedy premiera „Oppenheimer” w Polsce?

Polska premiera filmu "Oppenheimer" odbędzie się w piątek, 21 lipca. To historia amerykańskiego naukowca J. Roberta Oppenheimera i jego roli w stworzeniu bomby atomowej, gdzie tytułową rolę odtwarza Cillian Murphy. Na ekranie pojawią się także: Matt Damon, Robert Downey Jr. i Emily Blunt, Rami Malek, Gary Oldman, Casey Affleck oraz Kenneth Branagh.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze