Reklama

Technologie

Odpowiedzialny rozwój AI będzie możliwy? Zadba o to nowa organizacja

Autor. Markus Winkler/Unsplash

Microsoft, Anthropic, Google i OpenAI uruchamiają Frontier Model Forum. Celem organizacji ma być zapewnienie bezpiecznego i odpowiedzialnego rozwoju kolejnych modeli sztucznej inteligencji.

Reklama

Działania Frontier Model Forum mają być oparte o wiedzę techniczną firm tworzących porozumienie, a wspólne działania mają przynieść korzyści całemu ekosystemowi sztucznej inteligencji. Głównym celem organizacji ma być promowanie odpowiedzialnego opracowywania pionierskich modeli AI i minimalizowanie potencjalnych zagrożeń czytamy na stronie Microsoftu .  

Reklama

Oprócz tego Frontier Model Forum ma współpracować z decydentami, naukowcami, firmami oraz społeczeństwem obywatelskim w celu dzielenia się wiedzą na temat zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją . Wspólne wysiłki mają też sprawić, że AI będzie mogła być wykorzystywana do skutecznej walki z cyberzagrożeniami czy też negatywnymi skutkami zmian.

Czytaj też

Dołączą kolejni?

Jak czytamy, organizacja Frontier Model Forum jest otwarta na współpracę z innymi podmiotami tworzącymi modele sztucznej inteligencji. Są jednak pewne warunki. Jakie?

Reklama

Chodzi między innymi o gotowość do opracowywania i wdrażania modeli granicznych (zgodnie z definicją Forum). Zainteresowany podmiot musi też wykazać silne zaangażowanie w bezpieczeństwo modeli pionierskich.

Plany na przyszłość

W najbliższym czasie Frontier Model Forum ma się bardziej sformalizować. Powołana ma zostać Rada Doradcza, która będzie pomagać w kierowaniu jej strategią i priorytetami. Ustanowiony ma być także statut czy sposób finansowania.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama