Technologie
Asystent AI pomoże w dostępności cyfrowej
Centrum Kompetencji Cyfrowych realizuje projekt z wykorzystaniem sztucznej inteligencji na rzecz zwiększenia dostępności cyfrowej w Polsce. W efekcie powstanie wirtualny asystent, który ma być zaawansowanym narzędziem dla twórców rozwiązań cyfrowych.
W ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) Centrum Kompetencji Cyfrowych realizuje projekt, którego celem będzie stworzenie zaawansowanego chatbota.
Narzędziem ma być strona internetowa, za pomocą której użytkownik będzie mógł uzyskać szczegółowe informacje na temat wszystkich aspektów dostępności cyfrowej (w ujęciu ogólnym, jak i określonej strony www). Automatycznie wykryje ono błędy związane z dostępnością cyfrową, co umożliwi ich usunięcie.
Użytkownik będzie mógł także zadawać pytania dotyczące dostępności cyfrowej i analizować stronę internetową na każdym etapie jej przygotowania i wdrożenia. Narzędzie ma zostać zasilone bazą wiedzy na podstawie dostępnych w sieci materiałów w języku polskim w tym obszarze - wcześniej zostaną one przetworzone i rozszerzone przy pomocy narzędzi AI.
Rozwiązanie ma posiadać dodatkowe funkcje, takie jak: tworzenie napisów do materiałów wideo, rozpoznawanie obrazów i generowanie propozycji tekstów do zdjęć, grafik, wykresów; sprawdzanie dokumentów PDF pod kątem dostępności cyfrowej czy upraszczanie tekstu. Przewidziano najpierw pilotaż i monitoring działania, a pełne udostępnienie planowane jest na styczeń 2028 roku.
Czytaj też
Pilotaż, uwagi, wdrożenie
Użytkownicy pilotażowej wersji będą mogli zgłaszać swoje uwagi, by była ona stale monitorowana, a usługa ulepszana. Na koniec ma zostać przeprowadzony audyt dostępności cyfrowej. Narzędzie będzie dostępne na rządowym portalu gov.pl.
Projekt jest skierowany do twórców rozwiązań cyfrowych, projektantów, programistów, webmasterów i innych osób, które odpowiadają za dostępność cyfrową.
Projekt jest współfinasowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, jego wartość to 10,48 mln zł, z czego z funduszy europejskich zostanie przeznaczonych 8,65 mln zł. Realizacja inicjatywy potrwa do 30 czerwca 2028 roku.
/NB
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany