Tajemnicze powołanie do cyberwojska. CSIRT MON ostrzega Polaków

19 maja 2021, 09:08
17471462035_3547e5a3ef_c
Fot. Japanexperterna.se/Flickr/CC BY-SA 2.0

W ramach kampanii phishingowej rozsyłane są wiadomości, podszywające się pod Dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni gen. bryg. Karola Molendy. Ich treść informuje użytkowników o rzekomym powołaniu do cyberwojska z powodu agresji na Polskę, nakłaniając tym samym ofiary do kliknięcia we wskazany link. Wysyłane wiadomości (...) są fałszywe - alarmuje CSIRT MON. 

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT MON w specjalnym komunikacie ostrzegł przed kampanią phishingową, w ramach której rozesłane są wiadomości dotyczące rzekomego powołania do cyberwojska.

Jedna z przytoczonych przez CSIRT MON wiadomości wskazuje, że zostaliśmy zwerbowani z powodu ataku na Polskę. W związku z tym proszeni jesteśmy o potwierdzenie gotowości poprzez kliknięcie w link lub usprawiedliwienie swojej niedyspozycyjności

image
Wiadomość e-mail rozsyłana przez cyberprzestępców

W wiadomości nie brakuje również stwierdzeń, które powinny nałożyć na nas presję i skłonić do zgłoszenia się do służby na rzecz ochrony państwa, poprzez wejście na wskazaną stronę. Sytuacja jest dramatyczna (...) Nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, dlatego zdecydowaliśmy się powołać specjalistów - czytamy. Jednak nie są to byle jacy specjaliści. Chodzi o osoby co do których posiadamy informacje, że są ekspertami w dziedzinie informatyki i cyberbezpieczeństwa. 

Co więcej, wiadomość miała wzbudzić zaufanie wśród odbiorców ze względu na swojego nadawcę. Na samym dole cyberprzestępcy podszyli się pod Dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) oraz pełnomocnika MON ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni - gen. bryg. Karola Molendy: Z żołnierskim pozdrowieniem, gen. bryg. Karol Molenda - podpisano sfałszowaną wiadomość

CSIRT MON jednoznacznie informuje, że rozsyłane wiadomości są fałszywe, a kampania była elementem ataku phishingowego. Użytkownicy, który otrzymali podejrzane komunikaty proszeni są o ich zignorowanie oraz przede wszystkim nie klikanie w link lub odnośnik do wskazanej w treści witryny internetowej. Specjaliści Zespołu podjęli już odpowiednie czynności zabezpieczające. 

CSIRT MON to Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego, działający na poziomie krajowym w ramach NCBC i podlegający Ministrowi Obrony Narodowej. 

image

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
ttttttttttttttttt
czwartek, 20 maja 2021, 01:31

To najprawdopodobniej ma służyć do przejęcia kontroli nad smartfonem lub/oraz do cichego przesyłania informacji - czyli powiązanie numeru telefonu z mailem i numerów z jakimi prowadzi się rozmowę . Aby to sprawdzić, w centrum w laboratorium , potrzeba mieć maila nieotwartego. Zrobić skan smartfona, otworzyć tego maila , nacisnąć link , znowu zrobić skan. I wtedy będzie wiadomo, czym infekują system operacyjny telefonu bądź systemu stacjonarnego. Chyba bardziej to jest szkodliwe dla wojskowych, bo to jest inwigilacja na najwyższym poziomie. Jeżeli zlokalizujemy wirusa, wszyscy wojskowi i cywilni pracownicy wojska powinni profilaktycznie oddać smartfony do czyszczenia w centrum.

zeo
środa, 19 maja 2021, 23:15

To dowód że awaria energetyczna była atakiem. Agresor jest znany do faszystowsko-putinowska rosja

ZZZZ
środa, 19 maja 2021, 20:42

A kto za tą akcją stoi? Rosjanie? Testują nasze systemy informatyczne, naszą obronę w cyberprzestrzeni?

Zdzichu
piątek, 21 maja 2021, 11:10

Raczej rodzimi scammerzy. I to młodzi. W treści rzekomego e-maila, rzekomy generał od razu przechodzi na "ty" Tak oficjalne pisma nie wyglądają, to musiał popełnić ktoś, kto nie miał zbyt wielkiego doczynienia z aparatem państwowym Rosjanie napisaliby w treści pewnie coś w stylu "Zostaliście powołani"

olo
piątek, 21 maja 2021, 11:43

"Generał" ale raczej "specjalista ds" działający z upoważnienia jakiegoś płk może cię co najwyżej sucho powiadomić o powołaniu natomiast nigdy nie będzie się tłumaczył dlaczego. Bo ty jesteś od wykonywania a nie od myślenia czy akceptacji.

kkk
piątek, 21 maja 2021, 16:20

Cywila, który nigdy nie był w wojsku nie można powołać "nieochotniczo" do żadnego typu służby wojskowej bez ogłoszenia mobilizacji. A żołnierzy rezerwy można powołać przymusowo, ale na ćwiczenia, a nie do jakiejś "roboty".

Tweets CyberDefence24