Armia i Służby
Sztuczna inteligencja wesprze obronę przestrzeni powietrznej USA
Pathfinder to innowacyjne rozwiązanie przeznaczone dla sił zbrojnych USA, które pozwala na tworzenie dokładnego obrazu operacyjnego, w celu identyfikacji ryzyka i tym samym skuteczniejszej neutralizacji zagrożenia. Bazuje ono na sztucznej inteligencji oraz pozwala na łączenie danych z ponad 300 źródeł wojskowych, komercyjnych i rządowych. „Dzięki Pathfinderowi drastycznie skróciliśmy czas na podjęcie decyzji, w przypadku, gdy dowódcy naprawdę widzą, że nadciąga atak na amerykańską przestrzeń powietrzną” – wskazują przedstawiciele sił zbrojnych USA.
Nowe rozwiązanie, które zostało nazwane Pathfinder, łączy dane z czujników wojskowych, komercyjnych i rządowych, aby stworzyć wspólny obraz operacyjny dla Dowództwa Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (ang. North American Aerospace Defense Command – NORAD) i Północnego Dowództwa USA (ang. US Northern Command – USNORTHCOM) – informuje C4isrnet.
Jak wyjaśnił gen. Glen VanHerck, który dowodzi NORAD i USNORTHCOM podczas wirtualnego sympozjum Air Force Association, Pathfinder pobiera i przetwarza dane z wielu systemów. Chodzi tutaj o tego typu informacje, które w przeszłości uznawano za nieistotne lub nie były analizowane i oceniane we właściwym czasie.
Program Pathfinder wykorzystuje uczenie maszynowe, aby pomóc nam analizować dane z wielu systemów – nie tylko wojskowych, ale także komercyjnych i innych systemów agencji rządowych.
Do tej pory wiele danych pozostawało w oddzielnych systemach, uniemożliwiając NORAD odkrycie pełnego obrazu ryzyka i tym samym pozwalając potencjalnym zagrożeniom pozostać niezauważonymi. Pathfinder rozwiązuje ten problem, pobierając informacje z każdego z systemów i łącząc je w jeden wspólny obraz operacyjny, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
Aby stworzyć prototyp Pathfindera NORAD nawiązało współpracę z Defence Innovation Unit (DIU) – organizacją Pentagonu, która specjalizuje się w wykorzystywaniu nowych technologii komercyjnych do celów wojskowych. Opracowano go w zaledwie kilka miesięcy – informuje C4isrnet.
Dyrektor DIU Mike Brown wskazał, że powstałe rozwiązanie może łączyć dane z ponad 300 czujników w celu zbudowania dokładnego obrazu operacyjnego, dzięki czemu amerykańscy wojskowi mogą w szybszy sposób zidentyfikować większą liczbę potencjalnych zagrożeń.
Drastycznie skróciliśmy czas na podjęcie decyzji, w przypadku, gdy dowódcy naprawdę widzą, że nadciąga atak na amerykańską przestrzeń powietrzną.
Pathfindera można rozpatrywać jako element szerszej koncepcji Joint All Domain Command and Control Pentagonu, która polega na wykorzystaniu sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologii w celu połączenia danych pochodzących z różnych źródeł dla osiągnięcia przewagi na polu bitwy przez amerykańskie siły zbrojne.