Armia i Służby
Szef Interpolu apeluje o jedność w walce z cyberprzestępczością
Wszystkie podmioty w cyberprzestrzeni muszą współpracować, aby przeciwdziałać rosnącym zagrożeniom - powiedział szef Interpolu podczas INTERPOL World 2017. Meng Hongwei nawiązał do cyberataku ransomware WannaCry, który w maju br. doprowadził do sparaliżowania pracy fabryk, szpitali, banków, firm prywatnych oraz agencji rządowych niemal na całym świecie.
Kryminaliści nadal będą korzystać z nowych możliwości, jakie daje rozwój internetu oraz media społecznościowe – mówił Meng Hongwei, czołowy chiński funkcjonariusz policji i jednocześnie szef Interpolu.
Jak podkreślał, cyberprzestępcy bez wątpienia będą korzystali z internetu i mediów społecznościowych do dokonywania ataków, zaś żaden kraj nie jest w stanie sam poradzić sobie z cyberwłamaniami, które mają obecnie charakter międzynarodowy i bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Meng Hongwei stoi na stanowisku, że obecnie wszyscy zmagają się z tymi samymi zagrożeniami ze strony cyberprzestępców dlatego konieczna jest międzynarodowa współpraca.
Dyrektor Interpolu podkreślił konieczność intensyfikacji wymiany informacji pomiędzy uczestnikami cyberprzestrzeni. W jego opinii nie może ona uwzględniać tylko i wyłącznie państw i organów śledczych. Aktywnie w ten mechanizm powinny się włączyć osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w instytucjach finansowych np. bankach, które mogą przekazywać dane o najnowszych zabezpieczeniach. W zamian mogą otrzymać od policjantów informacje o najnowszych trendach świata cyberprzestępców. Zdaniem Menga Hongweia konieczne jest również zwiększenie świadomości zagrożenia wśród pracowników sektorów najbardziej podatnych na cyberataki.
Czytaj też: Interpol przyłącza się do inicjatywy „No More Ransom”
Do Interpolu należy 190 państw członkowskich, a zadaniem organizacji jest pomoc służbom policyjnym krajów członkowskich w walce z przestępczością. Interpol ma prawo wydawać tzw. "czerwoną notę", co oznacza, że dany przestępca w którego przypadku ją wydano, będzie poszukiwany przez policję wszystkich krajów członkowskich Interpolu. Siedziba Interpolu mieści się w Lyonie we Francji. Funkcja prezydenta Interpolu jest w dużej części symboliczna, jednak osoba zajmująca to stanowisko jest wpływową w świecie postacią, która kieruje komitetem wykonawczym, odpowiedzialnym za wydawanie wskazówek oraz podejmowanie decyzji podjętych przez zgromadzenie ogólne Interpolu.