Reklama

Strefa Samsung

Za nami Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci przez cały rok?

Październik został ustanowiony Miesiącem Cyberbezpieczeństwa z inicjatywy Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa ENISA
Październik został ustanowiony Miesiącem Cyberbezpieczeństwa z inicjatywy Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa ENISA
Autor. Samsung Newsroom Polska / materiały prasowe

Październik został ustanowiony Miesiącem Cyberbezpieczeństwa z inicjatywy Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa ENISA (European Union Agency for Cybersecurity). W tym okresie organizowanych jest wiele projektów, których celem jest poprawa poziomu wiedzy i świadomości na temat dobrych praktyk. W szeregu inicjatyw bierze udział także firma Samsung, by mieć znaczący wpływ na kształtowanie prawidłowych postaw od najmłodszych lat.

Reklama

Artykuł sponsorowany

Reklama

Przez cały październik odbywało się wiele szkoleń, spotkań, konferencji, których celem była popularyzacja wiedzy, zwiększanie świadomości i nauka dobrych praktyk z obszaru bezpieczeństwa cyfrowego. W Europejskim Miesiącu Cyberbezpieczeństwa warto uczyć się właściwych zachowań, jednak o bezpieczeństwo trzeba dbać przez cały rok.

Dlatego firma Samsung przygotowała szereg dostępnych informacji, które powiedzą ci, jak nauczyć się prawidłowych nawyków cyfrowych.

Reklama

Aktywności dla dzieci i dorosłych

Aktywności dotyczące dobrostanu w sieci i tego, jak postępować w świecie cyfrowym przygotowano zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Bezpłatne poradniki powstały przy wsparciu ekspertów, takich jak pedagodzy czy psychologowie.

„Nauczyciele znajdą scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym: »Smartfon marzeń«. Najmłodsi mogą zaprojektować swój smartfon, wybierając maksymalnie 10 aplikacji (spośród naklejek z symbolami dołączonych do scenariusza). To zadanie wymagające kreatywności, ale i pretekst do rozmowy o bezpieczeństwie cyfrowym, np. konieczności korzystania z haseł dostępu. Dzieci mogą też określić sposób korzystania z mobilnych technologii, wybierając obszar dla swojego smartfona spośród kategorii: komunikacja, bezpieczeństwo, informacja i rozrywka” – tłumaczy Magdalena Olborska, ESG Manager w firmie Samsung Polska.

Tym samym najmłodsi będą mieli możliwość podjęcia decyzji, w jakim obszarze uważają, że korzystanie ze smartfonu ułatwia życie. Może to także skłonić do dyskusji na temat ochrony urządzenia przed wirusami czy ograniczeniem dostępu do nieodpowiednich zasobów.

Czytaj też

Karty edukacyjne

Jak dodaje Magdalena Olborska, dla rodziców przygotowano także karty edukacyjne, które mają zachęcić do zadawania pytań na temat bezpieczeństwa cyfrowego.

„To zaproszenie m.in. do zastanowienia się, czy np. dziecko korzysta z naszego telefonu i czy ma w nim wydzielone miejsce na aplikacje przeznaczone tylko dla niego. Może to być dobry pretekst do rozmowy na temat zasad korzystania z urządzeń mobilnych. Nie zabrakło także kart poświęconych zachowaniu cyfrowej higieny” – komentuje Magdalena Olborska.

Odpowiedzialność rodziców

W Miesiącu Cyberbezpieczeństwa bardzo ważnym aspektem jest przypomnienie rodzicom i dzieciom, że zarówno media społecznościowe, jak i gry powstały po to, by zajmować nam jak najwięcej naszego czasu. To przekłada się bowiem na zyski dla firm technologicznych, które zarabiają na reklamach. Dlatego przygotowane propozycje od firmy Samsung mają przypominać, że ważny jest balans między światem online a offline.

Inne karty, jakie przygotowano uświadamiają z kolei konieczność zdobycia umiejętności z zakresu weryfikowania informacji oraz identyfikowania fałszywych wiadomości.

Więcej informacji na temat inicjatyw podejmowanych w Miesiącu Cyberbezpieczeństwa, ale i przez cały rok można znaleźć pod linkiem.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama