Cenne wsparcie SOR-ów. System pomagający ratować życie

Autor. Samsung
Młodzi innowatorzy z Warszawy stworzyli system, który monitoruje parametry organizmu i w razie wystąpienia kryzysu, pozwala na szybką reakcję. Rozwiązanie sprawdza się na SOR-ach, ale może również stać się ważnym narzędziem walki o ludzkie życie w medycynie ratunkowej, np. podczas wypadków.
Materiał sponsorowany
Choć IV edycja programu Solve for Tomorrow zakończyła się w połowie kwietnia br., jego uczestnicy kontynuują swoją misję. Najlepszym tego przykładem jest zespół Akademia High School z Warszawy, którego członkowie otrzymali Nagrodę pozytywnego wpływu za projekt Vital.
W jego skład wchodzi czterech młodych innowatorów: Aliaksandr Kuryla, Jakub Rudnicki, Tomasz Rymaszewski oraz Jan Stęczniewski. Ich opiekunem jest nauczycielka Nataly Marchyk, pod której kierunkiem udało się opracować wyróżniony system.
Czytaj też
System Vital – szansa na szybką reakcję
Do działania zainspirowała ich rzeczywistość SOR-ów w Polsce. Wielu z nas z pewnością doświadczyło wielogodzinnego oczekiwania na przyjęcie czy styczności z przemęczonym personelem.
Młodzi postanowili działać i stworzyć narzędzie, które okaże się pomocne w tego typu sytuacjach. Opracowali opaski monitorujące temperaturę, saturację, ciśnienie i EKG pacjentów. Zbierane dane są następnie przesyłane do aplikacji, z której korzysta personel traiżu – wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym.
Gdy tylko któryś z parametrów przekroczy normę, od razu pojawi się odpowiedni alert, dając możliwość szybkiej reakcji.
Czytaj też
Młodzi spotkali się z ekspertami
Jak wskazuje Samsung, zespół Akademia High School zaprezentował swój projekt Vital ekspertom Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego (KCMRM). Spotkanie było częścią nagrody dla młodych innowatorów.
Przedstawiciele KCMRM wykazali duże zainteresowane system. Docenili potencjał rozwiązania, które pozwala usprawnić proces diagnostyczny i podnieść bezpieczeństwo pacjentów SOR-ów.
Czytaj też
- Zadbaj o zdrowie. Nowe funkcje od SamsungSponsorowany
Vital – cenne wsparcie ratowników
Co ważne, eksperci zwrócili uwagę, że Vital może znaleźć zastosowanie również poza murami szpitala, np. na miejscu wypadków, gdzie konieczna jest szybka ocena stanu zdrowia wielu poszkodowanych jednocześnie.
„System »Vital« pozwoli na realne zmiany w działaniu Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych odczuwalne dla personelu medycznego oraz pacjentów z szansa na rozwój i wsparcie działania zespołów ratownictwa medycznego w przyszłości” – wskazuje Samsung w komunikacie do sprawy.
Przypomnijmy, że inicjatywa Solve for Tomorrow została objęta patronatem honorowym Ministra Cyfryzacji, Ministra Edukacji i Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz patronatem Centrum Nauki Kopernik i UNEP/GRID-Warszawa. Partnerami programu są: Fundacja Our Future Foundation i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.
Czytaj też
- Samsung zaprezentuje nowości. Zaczynamy odliczanieSponsorowany
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany