Reklama

Polityka i prawo

Sri Lanka: Tymczasowa blokada mediów społecznościowych

Fot. Flickr.com / Nagarjun Kandukuru / CC 2.0
Fot. Flickr.com / Nagarjun Kandukuru / CC 2.0

Komisja Regulacyjna ds. Telekomunikacji (TRC) zablokuje dostęp do Facebooka oraz komunikatorów Viber i WhatsApp w środkowej części Sri Lanki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się przemocy - poinformowały w środę władze tego kraju.

Rzecznik rządu Sri Lanki Rajitha Senaratne powiedział dziennikarzom, że władze poprosiły dostawców usług internetowych o zablokowanie mediów społecznościowych, gdy na Facebooku pojawiły się wiadomości wzywające do ataków na muzułmanów. Blokada ma potrwać trzy dni.

"Dyrektor generalny (TRC) poinformuje wszystkich abonentów o zablokowaniu Facebooka, Vibera i WhatsAppa na 72 godziny" - powiedział urzędnik TRC. Od kilku dni na Sri Lance dochodzi do zamieszek o podłożu religijnym w mieście Kandy.

Zamieszki rozpoczęły się, gdy grupę muzułmanów oskarżono o zabicie buddysty - podał dziennik "The Guardian". W poniedziałek buddyjski tłum spalił co najmniej 11 posiadłości należących do wyznawców islamu. Według policji w środkowej części wyspy do zamieszek i podpaleń dochodzi od weekendu. Rząd wprowadził w poniedziałek na terenie całego kraju 10-dniowy stan wyjątkowy.

Ponad 70 proc. 21-milionowej Sri Lanki stanowią buddyści (głównie Syngalezi). Reszta mieszkańców wyspy to zamieszkujący przeważnie północ kraju hinduiści, głównie Tamilowie (ok. 13 proc.), muzułmanie (ok. 9 proc.) i chrześcijanie (ok. 7 proc.).

Źródło:PAP

Komentarze